Autor Wątek: Mokre EGNX  (Przeczytany 452 razy)

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Mokre EGNX
« dnia: Luty 06, 2014, 06:41:09 pm »
Witajcie. Kika fotek z wczorajszej wyprawy do East Midlands. Generalnie dzień wybrałem podły, wiatr w porywach ponad 40kts, deszcz, trochę gradu. Widziałem pięć samolotów, ale za to lądowały z klasą - przy każdym podejściu można było liczyć na kraba albo go around :D. Ustawiłem się przy progu 09 i próbowałem focić. Zobaczcie, jak to wyszło.

1.

Pan pilot podszedł raz, ale wywiało go w cholerę. Pokrążył jeszcze chwilę w okolicy i odbił na Birmingham.

2.

3.

4.


Jak myślicie, będzie coś ze mnie, czy lepiej dać aparat dzieciom do zabawy?? :D

Pozdro
Tomek


Liberate my madness!!

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2014, 06:48:12 pm »
Hej! Jak długo siedzisz w spotterce? Daj następnym razem zdjęcia w większym rozmiarze-dłuższy bok max 1024 px. będzie więcej szczegółów widać.

1. Trochę mało kontrastu, kadr centralny-można było trochę zaszaleć, ale generalnie może być-ot taka typowa spotterka.
2. Plama PG, szuuuuumy, kadrowałabym 16x9-bo za dużo nieba jest i za mało samolotu.
3. Trochę poruszone, kadrowałabym ciaśniej, bo za dużo wolnej przestrzeni na lewo jest.
4. Kolor-za bardzo leci w niebieski, coś z croppem mi nie pasuje, ucięłabym całe lewe skrzydło do kadłuba, wyglądałoby to lepiej. Ucięte skrzydło w 3/4 długości średnio ładnie wygląda.

Pracuj, pracuj i jeszcze raz pracuj :)
Pozdrawiam ;)
Pozdrawiam,
Ewa

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2014, 07:00:25 pm »
Hej :D.

W spotterce? To był mój pierwszy wypad na normalne lotnisko, nie licząc tego trawiastego, na którym uczę się latać.

1. Co masz na myśli mówiąc "można było zaszaleć"?
2. Plamy faktycznie nie zauważyłem :D.  Nie jestem na 100% pewien, ale wydaje mi się, że na żadnym z tych zdjęć nie ma szumów - bardziej by mi pasował zacinający deszcz, bo lało praktycznie cały czas. Ta plama to właśnie kropla wody na obiektywie.
3. Przyjąłem :D.
4. Faktycznie masz rację, choć nie chciałem cropować zbytnio, bo używałem tylko 55-200 VR.

Dzięki za opinie. Pozdrawiam :D
Liberate my madness!!

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2014, 07:20:23 pm »
Zaszaleć z croppem, trochę inaczej przyciąć samolot. Ale jak na pierwszy spotting, to muszę przyznać, że nie jest źle :)

No nie wiem, wyślij mi tą fotkę w dużej rozdzielczości po obróbce, może deszcz się wyostrzył jak HDRa robiłeś i wygląda jak szum. Chcę to zobaczyć :)
Jaką masz puszkę? Canon, Nikon?
Pozdrawiam,
Ewa

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2014, 07:28:52 pm »
Ku tej wersji bym się skłaniał, bo używałem ISO na max 300 lub 320, choć muszę się przyznać, że miałem ustawioną dość wysoką kompensację ekspozycji i może to miało wpływ na szum. Nie wiem :D.

Puszkę mam dokładnie taką samą, jak Ty - D5100. A i dziękuję za uwagę odnośnie pierwszego razu, zawsze to miłe usłyszeć (przeczytać) coś takiego od kobiety :D :P

W dużej rozdzielczości po obróbce? To troszkę zajmie, bo ja najpierw przycinam przeważnie. Jak chcesz, to mogę Ci nawet NEFa podesłać, od razu będziesz mogła rzucić okiem na ustawienia aparatu :D.
Liberate my madness!!

Rzepka

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 3301
  • Modelarz :)
    • Zobacz profil
    • RzepkaPHOTO
  • Skąd: Bielsko-Biała (EPBA)
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2014, 10:57:16 pm »
Hmmm no generalnie, nie kłamiąc to... No szału nie ma :P Po prostu nudnawo jest, ani warunki pogodowe ani światełko nie zagrało najlepiej.
Na 2 plama + szuuuum
Kadr na 4 hmm no nie bardzo do mnie przemiawia :)

Proponuję przy jakimś lepszym światełku potrenować a będą z Ciebie ludzie ;)
Pozdrawiam :)

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2014, 11:31:22 pm »
Warunki widać-nie rozpieszczały, także potrenuj przy lepszym świetle.
Eeeee to możesz croppować, matryca 16 mln pix daje już minimum możliwości :)
Hmmm no generalnie, nie kłamiąc to... No szału nie ma :P Po prostu nudnawo jest, ani warunki pogodowe ani światełko nie zagrało najlepiej.
Nie chciałam być zbyt brutalna, a miałam to napisać Rzepka ;)  Co mnie powstrzymało? Że to był Twój pierwszy spotting Major, a początki zawsze są trudne.
Pozdrawiam,
Ewa

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2014, 12:07:57 am »
Ponownie dzięki za opinię.

Rzepka
tutaj masz rację całkowicie - pogoda była straszna, wiatr robił z moim aparatem co chciał w niektórych momentach (nie wiem, czy wcześniej w całym moim życiu czułem takie wiatry, ale serio - ciężko było go utrzymać nieruchomo), słońce samo nie wiedziało co ma robić, ogólnie dzień na siedzenie w domku i czytanie książek.

Za plamę faktycznie biję się w klatę, przegapiłem, występluję. Co do szumu to nadal nie wiem skąd, ale wydaje mi się, że sam go wprowadziłem dość wysoko podkręcając clarity, details i wyostrzając na koniec - nawet na deszcz jednak nie można zwalić :D

Ewa
Niby tak, choć przy drastycznych cropach szum i tak wyskakuje i tak :D. No ale od obiektywu 200mm nie ma co oczekiwać zbyt wiele, z górki pod 09 brakowało ogniskowej, a drabinki pod płot też nie miałem :D

Mam nadzieję, że pogoda się poprawi w przyszłym tygodniu, wybiorę się znowu. Jak nie lubię Ryanair'a, tak ich 737 są lepszymi obiektami niż te same C150 :D

Aha, jeżeli ta brutalność to po prostu konstruktywna krytyka - mnie się mimo wszystko podoba :D.

Dzięki!
Liberate my madness!!

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Mokre EGNX
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2014, 09:36:35 am »
Ewa
Niby tak, choć przy drastycznych cropach szum i tak wyskakuje i tak :D.

Szum będzie Ci zawsze towarzyszył przy większym croppie, ale można go ładnie wygładzić... ;)
Pozdrawiam,
Ewa