Autor Wątek: Statyw i głowica pod ciężki zestaw  (Przeczytany 2401 razy)

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 06, 2015, 10:45:36 pm »
No ja troche w temacie ostatnio tez grzebie, bo rece mi sie juz za bardzo trzesa :-) i pogadałem troche z Ismael Jorda (niektorzy go znaja z FB) i on mial gimbala, ale jakis czas temu przesiadł sie na glowice video (manfrotto 516) i bardzo sobie chwali szczegolnie do fotoloto, a taka głowica jest troche mniejsza od gimbala.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21591
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:18:25 pm »
Jak coś to pisz :P
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 07, 2015, 12:01:16 am »
A masz taką? Chociaz teraz lepiej wyglada MVH502

Youzi

  • Wiadomości: 867
    • Zobacz profil
    • FoxTwo.pl
  • Skąd: Toruń
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 07, 2015, 06:27:58 am »
Ja mam 516. Do video jest OK. Chociaż technologicznie już się trochę "moralnie zestarzała", no i jest dosyć ciężka.
Mam ją już z 7-8 lat i trzeba przyznać że jest bardzo trwała.
Trochę trudno mi ją sobie wyobrazić do robienia zdjęć lotniczych. ale z drugiej strony nigdy nie próbowałem.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21591
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 07, 2015, 06:52:11 am »
Cały asortyment Manfrotto jak coś :) przyjaźnie się z głównym dystrybutorem na pl :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 13, 2015, 04:54:25 pm »
No to dla zainteresowanych pobawiłem sie trochę głowicą MVH502 (wielkie dzieki Sławek  ;D) i poniżej kilka moich spostrzeżeń.
Niestety czasu za dużo nie było a i pogoda taka trochę średnia, ale udało mi sie kilka godzi spędzić z moim zestawem w terenie, niestety pozostaje mały niedosyt bo do pełni szcześcia zabrakło mi porzadnego statywu, bo moje stare Manfrotto raczej nie jest przeznaczone do dźwigania pińcety  ::), pomimo tego mogę powiedzieć ze jestem zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąć. Przede wszystkim do tej pory uzyskanie przeze mnie fajnych fot w czasach 1/20 a nawet 1/80 było tylko marzeniem i niejeden kadr choć był fajny leciał do kosza bo zdjęcia były wyraźnie poruszone. Dzięki zastosowaniu głowicy udało mi się ustrzelić w miarę akceptowalne kadry, czyli podstawowe zadanie zostało spełnione. Jeśli chodzi o samą głowicę to jest ona wykonana solidnie (co niestety przekłada się na wagę 1,7 kg) ale za to gwarantuję naprawdę solidne i pewne trzymanie porządnego zestawu jakim jest D810 + 500 mm. Głowica wyposażona jest w długa płytkę co pozwala na dużą elastyczność w zamocowania zestawu na statywie i odpowiednim wyważeniu, dodatkowo płytka ma specjalne mechaniczne zabezpieczenie przed wysunięciem się z głowicy zwalniane specjalnym przyciskiem który jest dobrze ukryty tak aby go przypadkowo nie wcisnąć. Głowica pochyla się i obraca na łożyskach kulkowych z zastosowaniem specjalnych regulowanych kartridży olejowych co pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie regulacji obrotu i przechyłu aparatu z obiektywem co jest niewiarygodnie komfortowe. Po wyważeniu sprzętu możemy praktycznie jednym palcem obracać zestawem. Maxymalne obciążenie głowicy to 7 kg, czyli na nasz zestaw w sam raz. Ponadto istnieje mechaniczna blokada przechyłu i obrotu, wiec w każdej chwili możemy zablokować głowice w dowolnej pozycji.
Jeśli chodzi o praktyczne spostrzeżenia to prowadzenie obiektu nie przysparza żadnego problemu, kartridże olejowe pozwalają na ustawienie siły obrotu pod swoje preferencje, aparatem operuje się wygodnie i szybko, oczywiście trzeba trochę potrenować bo przejście na ten układ wymaga trochę wprawy. Jest to głowica filmowa, wiec nasuwa się pytanie czy przyda się do naszych celów? Moim zdaniem jak najbardziej, szczególnie przy startach i lądowaniach, nie ma najmniejszych problemów z prowadzeniem samolotu w kadrze, oczywiście wprawy wymaga opanowanie sposobu chodzenia wokół statywu i omijania nóg, ale wydaje mi się że to tylko kwestia treningu. Ja widzę tu duże zastosowanie również w trakcie pokazu śmiglaków które często pokazują się na przeciw publiczności (np. Radom czy w Ostrawie).
Natomiast jeśli chodzi o fotografie przyrodniczą to polecam i tak jak pisał Kichu zajmuje dużo mniej miejsca niż gimbal a myślę ze jest równie skuteczna.

Poniżej kilka przykładowych fot, pogoda wczoraj była do bani wiec tylko tak poglądowo  ;)

1. 1/20


2. 1/20


3. 1/30


4. 1/50


5. Bonus
low pass w wykonaniu Cessny SPFL  ;) a Zarząd się nic nie pochwalił ze mamy własna Cessnę  :P :P :P

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 13, 2015, 08:58:28 pm »
Fajne foty. Dzięki za rzetelną recenzje sprzętu. Myślę, że jeśli chodzi o głowice, to chyba pójdę w tym kierunku. Tylko zastanawiam się jak się będzie zachowywać na tzw groundpadzie. Dzięki Maciej!

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21591
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 13, 2015, 09:08:51 pm »
Najs :) jak coś to się jak zwykle polecam :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 13, 2015, 09:25:12 pm »
Fajne foty. Dzięki za rzetelną recenzje sprzętu. Myślę, że jeśli chodzi o głowice, to chyba pójdę w tym kierunku. Tylko zastanawiam się jak się będzie zachowywać na tzw groundpadzie. Dzięki Maciej!

Ale o co chodzi z tym groundpadem? Że na ziemi bezpośrednio?

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 13, 2015, 09:26:52 pm »
Na huganature.pl jest takie coś np

Chmieloo

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 414
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bielsko-Biała (EPBA)
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 13, 2015, 10:47:42 pm »
A jaki statyw byłby ok pod tą głowicę? Tak pytam z ciekawości, bo mi kręgosłup wysiada ostatnio i nawet rehabilitacja słabo dział po paru godzinach machania 500ką  :'(

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 13, 2015, 11:12:46 pm »
No z tego co patrzyłem to chyba najlepszy wybór to GITZO seria Systematic. Najmasywniejszy, najlepszy stosunek udźwig/ciezar własny no i mocowanie głowicy bezpośrednio do statywu (bez kolumny centralnej) co zapewnia bardzo dobrą stabilność całego układu. Jedyna wada to cena tych statywów, ale Audi tez nie jest tanie ;-)

Chmieloo

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 414
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bielsko-Biała (EPBA)
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 14, 2015, 06:35:47 pm »
a to zależy czy się psuje czy nie :D

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 14, 2015, 08:06:26 pm »
A to zależy od niemca :)

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Statyw i głowica pod ciężki zestaw
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 18, 2016, 06:37:49 pm »
Właśnie dotarła do mnie głowica MVH500AH (dzięki raz jeszcze Hesja!). Fazę testów uważam za rozpoczętą. Pierwsze wrażenia to:
1. Bardzo solidne wykonanie (made in italy)
2. 5 lat gwarancji
3. Stabilizacja olejowa bardzo "płynna".

Więcej się rozpisze jak zacznę robić zdjęcia.