Autor Wątek: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow  (Przeczytany 1563 razy)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 25, 2010, 11:48:51 pm »
A spytam tylko - dlaczego sRGB a nie Adobe? Ja mam w tej chwili w puszce Adobe i w PS Adobe - to rada zaczerpnięta z photoshop.pl.
Jak zmieniłem w ten sposób, to problemy z różnym zdjęciem w ps i w przeglądarce zniknęły również.

Tak z grubsza. Przestrzen Adobe RGB i sRGB kryja nieco inny zakres kolorow (Adobe RGB) jest szersze (mowiac po ludzku wiecej
odcieni danego koloru, delikatniejsze i bardziej plynne przejscia etc), szczegolnie zielenie/niebieski. Ilustracyjnie:





I teraz w zwiazku z tym ze przestrzen barw Adobe RGB jest szersza niz sRGB to zeby prawidlowo wyswietlic przestrzen barw Adobe na urzadzeniu ktore
tego nie potrafi (a potrafia glownie wylacznie monitory z serii dla grafikow EISO/NEC szerokogamutowe etc), trzeba te barwy skonwertowac do przestrzeni
ktora dane urzadzenie obsluguje, czyli sRGB (98% monitorow etc.). A zeby to zrobic w pliku z obrazkiem musi byc zapisany odpowiedni profil kolorystyczny. Jesli tak jest i osoba, ktora ogolada fotki uzywa oprogramowania do ogladania itp itd. ktore wspiera color management i czyta te profile to nie ma problemu, konwersja sie zrobi.

Ale bazjel polega na tym ze sporo roznego rodzaju oprogramowania nie wspiera color managementu i nie czyta/badz nie rozumie zapisanych w obrazku profili i wszystko traktuje jak leci jako sRGB. A plik opisany jako Adobe przetrawiony w urzadzeniu ktore nie kuma zarzadzeniu barwa najczesciej wyglada
jako wyblaklu i pozbawiony kontrastu i/lub z przeklamaniami w brawie zielonej/niebieskiej.




kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 25, 2010, 11:50:38 pm »
Slavcio u mnie oba pliki wygladaja identycznie. Moral, Twoja przegladarka nie kuma color management i nie czyta profili ICC zapisanych w obrazku.

airfishter wyglada dobrze, bo perwnie skrypt robi u nich konwersje

pytanie podstawowe, jaka przegladarka ?

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 25, 2010, 11:54:27 pm »
Powiem tak - cholery można z tym dostać - odkąd pamiętam...
U mnie zdjęcia wyglądają inaczej - przeglądarka IE.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 26, 2010, 12:07:04 am »
szybki test czy nasza przegladarka jest ok

http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embeddedJPEGprofiles.html#

pierwszy plik zatytulowany THREE TAGGED FILES in one box

pokazuje plik otagowany adobe, jak sie najedzie myszka sRGB a jak sie najedzie i kliknie apple RGB

na prawidlowo ustawionej przelgadarce wszystkie 3 wersje powinny wygladac indetycznie kolorystycznie

a odrobine nizej widac jak wygladaja te same pliki bez informacji o profilu - kazdy ma inne kolory


i zgadzam sie ze mozna dostac z tym pierdolca, dlatego jak sie nie wie o co chodzi najlepiej trzymac sie wszedzie sRGB i nie kombinowac, bo soft ktory nie kuma zarzadzania barwa zachowuje sie tak, ze jak widzi plik bez profilu to traktuje go i wyswietla jakby to byl sRGB - i jesli jest to wszystko jest git nawet na nieoprofilowanych urzadzeniach/przegladarkach etc.


Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 26, 2010, 07:31:37 am »
Na mozzilli jest takie samo, na IE są 3 różne zdjęcia...

Qna

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 4483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z los Heblos KrK
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 26, 2010, 07:42:21 am »
Wątek broń Boże do wycięcia, sporo przydatnych informacji. chętnie poczytam jak czas pozwoli bo tez mam dziwne jazdy z profilami...

6 jest super klimacik :D przy takich fotkach nie ma opcja maszyna musi być ciemna :D

Slavcio

  • Sławek Szychowski
  • Wiadomości: 1511
    • Zobacz profil
    • szychowski.eu
  • Skąd: Szczecin
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 26, 2010, 07:54:39 am »
Slavcio u mnie oba pliki wygladaja identycznie. Moral, Twoja przegladarka nie kuma color management i nie czyta profili ICC zapisanych w obrazku.

airfishter wyglada dobrze, bo perwnie skrypt robi u nich konwersje

pytanie podstawowe, jaka przegladarka ?

W domu jeszcze raz od poczatku wywołam RAWa w 2 różnych profilach i podeślę. Ta kosząca suka w drugiej fotce miala tylko zmieniony profil będąc już jpgiekiem.
Do przeglądania zdjęć używam FastStone, do internetu FireFox.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 26, 2010, 08:17:09 am »
W domu jeszcze raz od poczatku wywołam RAWa w 2 różnych profilach i podeślę. Ta kosząca suka w drugiej fotce miala tylko zmieniony profil będąc już jpgiekiem. Do przeglądania zdjęć używam FastStone, do internetu FireFox.

Slavcio, jak masz w puchach sRGB, to ustaw wszystko na sRGB i tak rob. A czy przegladarka kuma Ci profile sprawdz na tescie z linku wyzej co dalem. I powinno byc git.

i z tego co wlasnie wyplulo google Internet Explorer kuma color management od wersji 9 w gore
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2010, 08:21:25 am wysłana przez kichu »

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 26, 2010, 09:16:34 am »
kichu zajefajna lina - juz w ulubionch
rzeczywiscie IE se nie radzi FF bez roznicy
 
moze dogadajcie ze Slavciem jak Slavcio poprzerabia fotki
zrobcie z tego dwa watki
jeden fociarski slavciowy
drugi naukowy do technikaliow - bardzo przydatny
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 26, 2010, 11:55:19 am »
Kichu a napisz jeszcze parę słów o profilach tworzonych z kalibracji. Jesli tworzę nowy profil i wybieram go na profil systemu (np. Windows), to czy w PS też warto wybrać zamiast sRGB czy Adobe ten swój profil? Bo znów jeśli go nie wybiorę, a na nim pracuję, to widzę zdjęcie inaczej w przegladarce a inaczej w PS.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 26, 2010, 11:59:35 am »
bron Boze... profil tworzony z kalibratora ma na celu dostosowane tego co wyswietla Twoj monitor lub drukuje Twoja drukarka to ustandaryzowanego wzorca... i aplikuje sie go wylacznie w ustawieniach systemu dla monitora/drukarki etc. nigdzie indziej...


kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 26, 2010, 12:31:57 pm »
Amon, jak CI przegladarka zle wyswietla, a na pewno inaczej niz photoshop to znaczy ze nie wspiera profili kolorow

tak jak pisalem IE od wersji 9 w gore dopiero kuma te profile i nie wiem czy standardowo jest wlaczone czy trzeba wlaczyc

podobnie z Firefoxem, dopiero od ktorejs kuma, a od ktorejs innej byla standardowo wlaczone

jesli masz IE ktory nie kuma i chcialbys sie pod to tez wpasowac, to powinienes jechac caly workflow na sRGB

aaa i jeszcze zeby dodatkowo namieszac w przypadku zabaw z jpegami prosze pamietac, ze co innego jest przypisac plikow jpg profil (ang assign profile) a co innego skonwertowac z jednego profilu na drugi (convert to profile)

jesli mamy jpega w adobe rgb i chcemy go przerobic na srgb to trzeba go skonwertowac
- w ps convert to color space czy jakos tak - a nie tylko przypisac mu niejako "na chama" inny profil - bo to drugie rozwiazanie spowoduje taki mix, ze w pliku bedzie wszystko zapisane w adobe, a naglowke bedzie informowal ze jest srgb i juz sie kompletnie wszystko rozjedzie

aaa i wszystko to co pisze, to jest wylacznie moja prywatna opinia, w sensie w temacie nie mam zadnej oficjalnej podbudowy teoretycznej, a jedynie z grubsza pisze to do czego doszedlem babrajac sie z tematem po zakupie szerokogamutowego monitorka i zabaw z jego kalibracja (mix informacji z koniarzy i roznych stron www wyplutych przez google)

« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2010, 12:39:48 pm wysłana przez kichu »

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 26, 2010, 01:27:59 pm »
Dzięki kichu, postaram się to poskładać i odzwierciedlić u siebie. Chociaż to jest masakra. IE mam stary, bez możliwości zmiany na nowszy, więc nic nie poradzę. Ustawiając w kompie profil na ten z kalibratora, a w ps sRGB czy Adobe - widzę różne zdjęcia. A co dopiero widzą inni oglądający zdjęcia - to już słodka tajemnica ;).

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 26, 2010, 01:46:38 pm »
Amon, ja to widze tak


workflow oparty na sRGB

w puszce sRGB -> PS ustawiony do pracy w przestrzeni sRGB -> zapisujemy jpgi z profilem sRGB (opcja przy 'zapisz jako' w photoshopie ptaszek do odhaczenia)


ja z kolei w zwiazku z tym ze posiadam monitor ktory kryje prawie cala przestrze adobe pracuje tak

puszka AdobeRGB -> obrobka w programie graficznym rowniez odbywa sie w przestrzeni Adobe -> i teraz najwazniejsze -> przy konwersji NEF do JPG np. zeby dac tu na forum obowiazkowa konwersja do sRGB


akurat u mnie pracujac w CNX jest o o tyle wygodne, ze konwersja Adobe->sRGB to jest po prostu kolejny krok obrobki NEFa
zapisanym w samym pliku, wiec gdybys chcial sie z tej konwersji wycofac, laduje nefa, odhaczam jedna linijke i mam plik przed
konwersja

w przypadku zabaw PSowych, kiedy operujemy na tiffie otwartym juz po Camera Raw sprawa robi sie bardziej upierdliwa (trzeba
sobie porobic do tego jakies skrypty itp itd.)

generalnie moj wniosek jest taki, ze jesli nie wiemy czym nam jest Adobe potrzebne to szkoda sobie d...e tym zawracac, ja dopoki nie kupilem monitorka szerokogamutowego, robilem wszystko sRGB (wtedy w nieswiadomosci) i bylo git, jak kupilem
monitor to zaczalem sie w to wglebiac i generalnie dla naszych zastosowan wiecej z tym zawracania d...y niz realnego pozytku (z dzisiejszego punktu widzenia)


Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: sRGB vs AdobeRGB - przestrzenie kolorow
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 26, 2010, 03:16:52 pm »
Ile razy do tego tematu wracam, to jest gorzej. Potem wydaje mi się, że już jest dobrze i w końcu będzie pięknie. A po jakimś czasie... znów wracam do tego tematu...