Autor Wątek: Jak historia to historia by sfw cz.3  (Przeczytany 1554 razy)

BNOVY

  • Wiadomości: 1052
    • Zobacz profil
  • Skąd: Skawina
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2011, 09:48:42 pm »
Był to najlepszy myśliwiec jakiego mieliśmy do tej pory na stanie, lepszy jest tylko Falcon.

Lepszy od Fulcruma??

A zdjęcie jak zwykle klasa, piękny kawał historii...
Jeszcze mam pytanko- co to jest NFZ? :)
Pzdr Bartek

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 29, 2011, 09:53:02 pm »
Był to najlepszy myśliwiec jakiego mieliśmy do tej pory na stanie, lepszy jest tylko Falcon.

Lepszy od Fulcruma??

A zdjęcie jak zwykle klasa, piękny kawał historii...
Jeszcze mam pytanko- co to jest NFZ? :)

NFZ=No Fly Zone Strefa zakazu lotów
Od Fulcruma - hmm chyba wszystko jest lepsze od Fulcruma, nie trafił w swój czas i tyle. Pod koniec XX wieku nie było miejsca na wyspecjalizowany do bólu myśliwiec OP o takich parametrach przestrzennych.
Power of the Lens

krispol

  • Wiadomości: 2569
  • W oczekiwaniu na Air Show
    • Zobacz profil
  • Skąd: Puławy
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2011, 10:25:07 pm »
Bosko !!!

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 29, 2011, 10:43:10 pm »
Sfw, mam pytanie, może trochę niedyskretne ale;
Czy przy obecnej technice wojskowej, ten myśliwiec ma jakieś szanse z takim Mirage czy Tornado ? że pominę inne konstrukcje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2011, 11:04:15 pm wysłana przez Robteek »
Pozdrawiam
Robteek

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 29, 2011, 10:55:22 pm »
Sft, mam pytanie, może trochę niedyskretne ale;
Czy przy obecnej technice wojskowej, ten myśliwiec ma jakieś szanse z takim Mirage czy Tornado ? że pominę inne konstrukcje.

To wszystko zależy od wielu czynników, sam samolot generalnie nie operuje autonomicznie liczy się system. Literalnie biorąc nowsze wersje np. MŁD to bardzo nowoczesne samoloty w starej skorupie, zdecydowanie przewyższające swoimi możliwościami seryjnego Fulcruma. Porównanie do zachodnich konstrukcji to zawsze ciężka sprawa, no może do Tornado o  którym wspomniałeś trochę łatwiejsza, to proste, wszystko będzie lepsze od Tornado ;) . Mirage jeśli mówisz np o 2000 to do wersji C/D nie powinno być problemów powyżej np. 2000-5 czy 2000-6 już ciężej ale to najnowocześniejsze konstrukcje.
Power of the Lens

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 29, 2011, 11:01:50 pm »
A co nie tak z tym Tornado ? :)

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 29, 2011, 11:04:02 pm »
A co nie tak z tym Tornado ? :)

Nio, jakby to powiedzieć, trza spytać Niemców, Brytoli i Włochów. Generalnie w NACIE to się do dzisiaj zastanawiają do czego on tak naprawdę jest.
Power of the Lens

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 29, 2011, 11:32:18 pm »
A to Ci ciekawostka, myślałem, że Tornado to jedna z lepszych konstrukcji tamtych lat.
Z reszta na pierwszy rzut oka Mig 23 przypomina Tornado.

Napisałeś przy pierwszym zdjęciu tak :
"Znalezienie ich w przestrzeni powietrznej nie nastręczyło większych trudności,
w tym czasie mieliśmy jeszcze świetnie funkcjonujący system Punktów Naprowadzania".

Brzmi to tak jak by w kwestii naprowadzania zmieniło się na zdecydowanie gorsze.
Pozdrawiam
Robteek

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 29, 2011, 11:37:04 pm »
A to Ci ciekawostka, myślałem, że Tornado to jedna z lepszych konstrukcji tamtych lat.
Z reszta na pierwszy rzut oka Mig 23 przypomina Tornado.

Napisałeś przy pierwszym zdjęciu tak :
"Znalezienie ich w przestrzeni powietrznej nie nastręczyło większych trudności,
w tym czasie mieliśmy jeszcze świetnie funkcjonujący system Punktów Naprowadzania".

Brzmi to tak jak by w kwestii naprowadzania zmieniło się na zdecydowanie gorsze.

Sorry, no comments.
Power of the Lens

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 30, 2011, 09:31:18 am »
Brzmi to tak jak by w kwestii naprowadzania zmieniło się na zdecydowanie gorsze.
Kiedyś cała Polska pokryta była gęstą siecią posterunków radiotechnicznych, czyli radarów - jakieś kilkadziesiąt sztuk lekko licząc. Do tego były posterunki skrytego pola, czyli takie śpiochy do uruchomienia na wypadek W. Do tego każdy pułk miał własne zabezpieczenie radiolokacyjne. Teraz ostał się jedynie strzęp tego co kiedyś.

Co do Mig 23 niestety wyszła cała mizeria polskiej gospodarki poczatku lat 80tych przy jego zakupie (później przy Fulcrumie też zresztą). Miały być trzy pułki na 23cich a jak wyszło wiemy. Zdołano wymienić wyposażenie 2 KOP jako najbardziej gorącego, czyli 2 pułki Mig 21Bis (Zegrze+Gdynia) oraz Mig 23 w Słupsku, który miał za zadanie przechwytywać cele daleko nad Bałtytkiem.

Ciekawi mnie bardzo to zdanie o tym, że Fulcrum jest do kitu. Patrząc na system w jakim miał działać to ma to sens, bo duet Mig 21+Mig 23 miałbyć zastąpiony duetem Mig 29+Su 27. Tylko że Polski nigdy by nie było stać na taki ruch.

Ciekawie było by gdyby pojawił sie tu jeszcze Toyo, który też chętnie opowiada o przeszłości.
Pozdrawiam

Pawel

  • Wiadomości: 321
  • vel pawel79
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 30, 2011, 09:45:30 am »
Jeszcze w temacie tornada, to nie wiem czy czytaliście opis walki naszego bisa z parą tornad. Co prawda tornada były w wersji IDS, czyli uderzeniowej a nie myśliwskiej, ale nasz pilot i tak miał powody do zadowolenia :)

Link do opisu: http://www.unicat.webd.pl/pliki/Walka%20z%20Tornado.pdf

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 30, 2011, 09:55:42 am »
Jeszcze w temacie tornada, to nie wiem czy czytaliście opis walki naszego bisa z parą tornad. Co prawda tornada były w wersji IDS, czyli uderzeniowej a nie myśliwskiej, ale nasz pilot i tak miał powody do zadowolenia :)

Link do opisu: http://www.unicat.webd.pl/pliki/Walka%20z%20Tornado.pdf

Rozumiem, że Tornado nie było wspomagane AWACS. Wtedy mogło by to inaczej wyglądać. Jak pokazuje historia Jugosławii, obu wojen w zatoce perskiej manewrowe walki są rzadkością i najczęściej technika ze wschodu nie ma możliwości zaprezentowania swej wyższości nad techniką imperialistyczną. Tak to niestety wygląda. Poza tym zwróc uwagę, że przewagęna starym sprzęcie mają cwani wyjadacze o dużym doświadczeniu, a takich w nadmiarze nigdy nie ma. Możemy założyć więc że dostali byśmy w skórę i tak.
Pozdrawiam

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 30, 2011, 10:01:09 am »
Jeszcze w temacie tornada, to nie wiem czy czytaliście opis walki naszego bisa z parą tornad. Co prawda tornada były w wersji IDS, czyli uderzeniowej a nie myśliwskiej, ale nasz pilot i tak miał powody do zadowolenia :)

Link do opisu: http://www.unicat.webd.pl/pliki/Walka%20z%20Tornado.pdf

bardzo fajne :) choć "CHoryzont" mnie zadławił :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Pawel

  • Wiadomości: 321
  • vel pawel79
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 30, 2011, 10:12:26 am »
Tak jak mówisz, nie było wspomagania żadnymi systemami ostrzegania. Ale nie było takiego ostrzegania u żadnej ze stron ;)
Jeśli chodzi o Jugosławię i Irak to tak sobie myślę, że to nie był przeciwnik który mógł zmusić potęgę wuja Sama do walki manewrowej czy inaczej mówić do walki na innych zasadach niż te narzucone przez USA.

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Jak historia to historia by sfw cz.3
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 30, 2011, 10:45:37 am »
Bo to takie niewinne zapasy w piaskownicy. Pytanie kto miał dłuższe oczy i uszy. My z siecia naszych posterunków (raczej z tym co po nich zostało) czy oni z AWACS w powietrzu.
Wojna w Jugosławii, Libii i zatoce pokazała jak to się teraz robi.
O ile można mieć watpliwości co do umiejętności pilotów z Libii, Syrii, czy Iranu lub Iraku o tyle mam wątpliwości czy Serbowie byli gorsi od współczesnych im polskich pilotów.
Boję się, że nie. Po prostu przyszło spotkać się im z o rząd technologicznie lepszymi. I nie miej złudzeń, że u nas było by lepiej.
Pozdrawiam