Autor Wątek: Skaner  (Przeczytany 1046 razy)

krispol

  • Wiadomości: 2569
  • W oczekiwaniu na Air Show
    • Zobacz profil
  • Skąd: Puławy
Odp: Skaner
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2011, 08:53:27 am »
Wystarczajace info. Dzieki.:-)

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Skaner
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 27, 2011, 09:18:25 am »
nurek, czy ja wiem. Na fabrycznej mi pod płotem nawet ATIS trzeszczał...
Ale co zrobić jak mi nie trzeszczy? Są świadkowie z SPFL ;-)
Inna rzecz że masz dłuższą antenkę, ale mientką co wydaje się lepsze niż krótka i sztywna.
Innym brakiem, jest możliwość opisania kanału np. KRAKÓW TOWER, bo nikt nie jest w stanie zapamiętać co jest co.
Pozdrawiam

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: Skaner
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 27, 2011, 09:24:15 am »
Ale co zrobić jak mi nie trzeszczy? Są świadkowie z SPFL ;-)
Inna rzecz że masz dłuższą antenkę, ale mientką co wydaje się lepsze niż krótka i sztywna.
Innym brakiem, jest możliwość opisania kanału np. KRAKÓW TOWER, bo nikt nie jest w stanie zapamiętać co jest co.

Może w Krk macie mniejsze zakłócenia z zewnątrz.
A co do opisywania kanałów, to racja. Na EPWA mam zaprogramowane 6 kanałów - atis, tower, approach, delivery, ground, director. No i jeszcze zapasowy approach, ale go w zasadzie nie używam. Po jakimś czasie te częstotliwości same Ci w głowę wchodzą :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2011, 09:27:07 am wysłana przez volt »
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Skaner
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 27, 2011, 09:08:42 pm »
Ale co zrobić jak mi nie trzeszczy? Są świadkowie z SPFL ;-)
Inna rzecz że masz dłuższą antenkę, ale mientką co wydaje się lepsze niż krótka i sztywna.
Innym brakiem, jest możliwość opisania kanału np. KRAKÓW TOWER, bo nikt nie jest w stanie zapamiętać co jest co.

Może w Krk macie mniejsze zakłócenia z zewnątrz.
A co do opisywania kanałów, to racja. Na EPWA mam zaprogramowane 6 kanałów - atis, tower, approach, delivery, ground, director. No i jeszcze zapasowy approach, ale go w zasadzie nie używam. Po jakimś czasie te częstotliwości same Ci w głowę wchodzą :)

Ja operuje Unidenem na RPWA od samego początku i kilka razy podsłuchiwałem EPKK i nigdy nie miałem żadnych zakłuceń.
Jedyny dyskomfort to to, że na EPWA słabo słychać TWR np. na Puławskiej a APP idealnie.
Z samochodu rzecz jasna  :)
Pod płotem nie miałem problemów.
Pozdrawiam
Robteek

sqpien

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 2802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Skaner
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 28, 2011, 05:49:13 pm »
Co do unidenów i tych z wyższej półki to niestety tępe jak ..... (tu sobie każdy może ulżyć). Jak podłączyłem pod generator to się przeraziłem,  ale dwa modele miały takie same parametry. Kolega o innym meldował podobnie. Mowa tu o BCD-396T. (no ale tez nie tragedia, bedąc na pokazach nie muszę mieć pokrycia całej Polski, starczy lotnisko +-30km)Za to niezaprzeczalna zaleta to możliwości ustawień banków i grup po których ma skanować i tzw. funkcja "close call" pozwalająca usłyszeć wszystko wokół nas niezależnie czy mamy taki kanał zaprogramowany. Co do użycia takiego skanera na EPWA dochodzi dodatkowa zabawa słuchania obsługi naziemnej.
Co do tańszych modeli to bardzo polecam icomy R-2, R-5 (już nie produkowane) i najnowszy R-6. Dwa pierwsze znam dobrze - pierwszy nawet jeszcze leży w moim magazynie rezerw, koledze poleciłem i programowałem R-5 - fajne oba, małe, pełne pokrycie pasma i po odpowiednim oprogramowaniu (oczywiście możliwe z komputera) bardzo dobrze się sprawdzają.
Na koniec przypomnę, iz wybierając skaner do słuchania samolocików musimy kupić urządzonko, co posiada co najmniej:
zakres odbioru 118-136MHz (to jest tzw. pasmo cywilne, ale wojsko tez go używa zwłaszcza na końcu i początku zadania - czyli start, do strefy i powrót)
pożądany zakres to oprócz tego cywilnego jeszcze 220-400MHz czyli wojskowe. Ale tu i inne atrakcje bliskie naszym zabawom  np. podczas pokazów Red Arrows niezapomniane wrażenia. W obu pasmach krok przestrajania 25kHz, a dla dolnego cywilnego pasma wskazany też 8,33kHz - ale nie koniecznie bo to wchodzi dopiero i na przelotowych wysokościach.
W obu pasmach odbiór modulacji amplitudy, czyli AM.
POZDRAWIAM!
SP5VJS
SP-0330-WA
Sqpien

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Skaner
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 28, 2011, 06:31:10 pm »
ok... faktura na kwiecien potrzebna: kliknalem "Kupuje" w R6 :)
 
dzieki o Panie Skupiony :P
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

sqpien

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 2802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Skaner
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 28, 2011, 06:55:39 pm »
znaczy programowanie trza podciągnąć i kabelek przygotować co by Ci go zaprogramować - cała przyjemność po mojej stronie. No i kolejny zwierzak na pomiary, a opinia niebawem pewnie tu będzie.
POZDRAWIAM!
SP5VJS
SP-0330-WA
Sqpien

sqpien

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 2802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Skaner
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 20, 2011, 08:22:53 am »
Miałem w Płocku od kilku z Was pytania o skanery, stąd pozwalam sobie podbić temat co by był widoczny - może Wam pomoże.

Co do unidenów i tych z wyższej półki to niestety tępe jak ..... (tu sobie każdy może ulżyć). Jak podłączyłem pod generator to się przeraziłem,  ale dwa modele miały takie same parametry. Kolega o innym meldował podobnie. Mowa tu o BCD-396T. (no ale tez nie tragedia, bedąc na pokazach nie muszę mieć pokrycia całej Polski, starczy lotnisko +-30km)Za to niezaprzeczalna zaleta to możliwości ustawień banków i grup po których ma skanować i tzw. funkcja "close call" pozwalająca usłyszeć wszystko wokół nas niezależnie czy mamy taki kanał zaprogramowany. Co do użycia takiego skanera na EPWA dochodzi dodatkowa zabawa słuchania obsługi naziemnej.
Co do tańszych modeli to bardzo polecam icomy R-2, R-5 (już nie produkowane) i najnowszy R-6. Dwa pierwsze znam dobrze - pierwszy nawet jeszcze leży w moim magazynie rezerw, koledze poleciłem i programowałem R-5 - fajne oba, małe, pełne pokrycie pasma i po odpowiednim oprogramowaniu (oczywiście możliwe z komputera) bardzo dobrze się sprawdzają.
Na koniec przypomnę, iz wybierając skaner do słuchania samolocików musimy kupić urządzonko, co posiada co najmniej:
zakres odbioru 118-136MHz (to jest tzw. pasmo cywilne, ale wojsko tez go używa zwłaszcza na końcu i początku zadania - czyli start, do strefy i powrót)
pożądany zakres to oprócz tego cywilnego jeszcze 220-400MHz czyli wojskowe. Ale tu i inne atrakcje bliskie naszym zabawom  np. podczas pokazów Red Arrows niezapomniane wrażenia. W obu pasmach krok przestrajania 25kHz, a dla dolnego cywilnego pasma wskazany też 8,33kHz - ale nie koniecznie bo to wchodzi dopiero i na przelotowych wysokościach.
W obu pasmach odbiór modulacji amplitudy, czyli AM.
POZDRAWIAM!
SP5VJS
SP-0330-WA
Sqpien