Autor Wątek: czyszczenie matrycy  (Przeczytany 3270 razy)

sqpien

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 2801
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 02, 2011, 11:26:59 am »
Sklep z odczynnikami to raczej pewne źródło (jaki on by nie był) natomiast chwila zastanowienia czy i w jakiej klasie czystości nam potrzebny dany alkohol.  Bo nie koniecznie musi to być odczynnik w klasie cz.d.a. czyli "czysty do analiz "   może się okazać że wystarczy techniczny lub zwyczajnie czysty. Bo idąc tropem czystości to można kupić odczynnik w czystości spektralnej do oznaczań spektroskopowych lub alkohol do HPLC ..... tylko po co? Bo nie ważne czy on będzie miał czystość trzy dziewiątki (99,999%) czy 99% a może i 90%. Bo ważne to co stanowią te pozostałe procenty. Może to być wspomniana mieszanka z eterem dedykowana do optyki. Natomiast najgorsze to wszystkie zanieczyszczenia lub celowe dodatki które pozostaną na czyszczonej powłoce po odparowaniu rozpuszczalnika (alkoholu). Typowym przykładem może być tu spirytus salicylowy - w zasadzie to spirytusu tam z 98%....
A teraz z doktoratu schodząc na poziom użyteczny - to proponuję przed atakiem na matrycę lub soczewki wykonać prosty test - wystarczy jakiś równy kawałek szkła - okienne te najnowocześniejsze "równiutkie", podstawowe od mikroskopu, jakieś lusterko czy nawet jakaś soczewka. Czyścimy pierwej to to dokładnie i odtłuszczamy metoda dowolną. Po czym na tak otrzymana suchą i równa powierzchnie  (gdzie nie widzimy żadnych zanieczyszczeń) kapiemy kropelkę lub kilka naszego specyfiku do przetestowania. Teraz wystarczy poczekać aż alkohol odparuje i zobaczyć co na szkle zostało - jeśli nie ma tam żadnych niebezpiecznych dodatków to powinno zostać "nic". Natomiast wszelkie ślady świadczą o substancjach nielotnych które mogą nam pozostać na naszych obiektywach i dyskwalifikują taką mieszaninę do naszych zastosowań.

A co do rozpuszczania warstwy antyodblaskowej - w szklanej optyce - to raczej nie przypuszczam aby to było możliwe alkoholami. Nie wiem jak to jest technicznie z soczewkami plastikowymi. A tak co do czyszczenia - to w większości wystarczy przedmuchanie i używanie bardziej inwazyjnych metod nie jest konieczne. Czasami czyszczenie na siłę jakiejś smużki którą widać w świetle odbitym a na zdjęciach ani śladu jej, może przynieść więcej szkody niż dobrego. Poza oczywistym utrzymywaniem czystości to aparat słuzy do robienia zdjęć nie do czyszczenia...
POZDRAWIAM!
SP5VJS
SP-0330-WA
Sqpien

pawi

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
    • sky-watcher.pl - Samoloty To Nasza Pasja
  • Skąd: Płock
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 22, 2011, 08:49:37 pm »
Mój D90 po dwóch miesiącach mnie NIECO zdenerwował...



Pierwsza w życiu lustrzanka i pierwsze brudy:D

Polecacie jakąś gruszkę i poradnik?:-) Funkcja czyszczenia w aparacie dała rade z jednym brudem ;-)

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 23, 2011, 09:22:30 am »
Mój D90 po dwóch miesiącach mnie NIECO zdenerwował...



Pierwsza w życiu lustrzanka i pierwsze brudy:D

Polecacie jakąś gruszkę i poradnik?:-) Funkcja czyszczenia w aparacie dała rade z jednym brudem ;-)

a nie mowilem Ci zebys nic z tym nie robil to bo czysta matryca :)

pawi

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
    • sky-watcher.pl - Samoloty To Nasza Pasja
  • Skąd: Płock
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 23, 2011, 09:26:00 am »
Mówiłeś, ale mnie to wkurza :) :) :) :) :) :)

Ale i tak jest lepiej z tymi ustawieniami co pokazałeś !

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 23, 2011, 09:39:27 am »
Jak ja miałbym tak czystą matrycę to bym skakał z radości.
Ostatni raz to Kichu mi czyścił matrycę w Holandii 2010, w czerwcu..........................

pawi

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
    • sky-watcher.pl - Samoloty To Nasza Pasja
  • Skąd: Płock
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 23, 2011, 09:45:29 am »
Jak ja miałbym tak czystą matrycę to bym skakał z radości.
Ostatni raz to Kichu mi czyścił matrycę w Holandii 2010, w czerwcu..........................

Może za dużo od swojej pierwszej matrycy wymagam he he ale ta kropa u góry jest na każdym zdjęciu :[

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: czyszczenie matrycy
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 23, 2011, 09:46:44 am »
Jak ja miałbym tak czystą matrycę to bym skakał z radości.
Ostatni raz to Kichu mi czyścił matrycę w Holandii 2010, w czerwcu..........................

Wlasnie zamowilem zestaw szpatulek :)