Autor Wątek: jaki komp  (Przeczytany 1886 razy)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 07, 2010, 09:29:00 pm »
ooo.... nie wiedzialem o tym.... dzieki za info :) czyli z tego co piszesz wnioskuje, ze w chwili obecnej drugi dysk ssd lepiej wykorzystac jako "scratch disk" dla plikow tymczasowych photoshopa... ostatnio zaczalem skanowac szerokie filmy i jestem w szoku ile one potrafia zajmowac miejsca na dysku... robie kilka warstw i jedno-gigabajtowe pliki to standard... a otwierajac kilka w jednym momencie zaczyna sie jazda z wydajnoscia...

no niekoniecznie... jak szperalem info o ssd to w cholere ludzi uzywa tego na raid i bardzo sobie chwali... patrze na to ze swojego punktu widzenia, bo nie obracam tak duzymi plikami, zeby potrzebne byly mi predkosci odczytu rzedu tych 400mega w gore... wiec maja do wyboru opcje dokupic druga 120-tke za jakis czas wole chyba wymienic na jedna 240-tke

natomiast jesli masz u siebie tak jak piszesz (z tymi gigowymi plikami) to 200 a 400mb w odczycie robi zdecydowanie roznice i tu bym sie jednak o raid pewnie pokusil

a z tym trimem to generalnie wszyscy pisza ze dobrze jak jest :) natomiast ssd-ki jeszcze sa chyba dosc swieze, zeby problem zuzycia ich zaczal dotykac... a jak to bedzie naprawde za jakis czas... cholera wie :)



kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 07, 2010, 09:50:47 pm »
no wlasnie, zachwyt nad systemem... system z hardwarem jest tam pieknie spasowany (no moze poza niektorymi wyjatkami, o ktorych zreszta sam wspominasz)... dobija mnie w pracy na windowsie, ze co jakis czas mu odwala... co prawda od momentu przejscia na wersje 7 jest lepiej, ale i tak ostatnio po doinstalowaniu skanera zaczalem zaliczac dziwne zwisy... dlatego wlasnie ciagnie mnie do "mac krainy", chociaz niestety jeszcze mnie na nia nie stac...
Nie twierdze, że Mac to komputer idealny (nie jestem fanatykiem), natomiast gdybym miał obecnie wrócić do PC (oraz Windows) to wolałbym całkiem przestać korzystać z komputera (narzeczona ma identyczne zdanie). Kaźde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy - dla mnie przewaga plusów jest jednak na tyle wyrażna, źe zdecydowałem się na taki właśnie wybór, ale... każdy musi zdecydować samodzielnie. Zarówno o zaletach jak i wadach powiedzieć mógłbym sporo. To jest jedna z tych rzeczy które musisz poczuć, aby zrozumieć - mogę tutaj wyprodukować flejma na 5 stron, ale to nawet w 1% nie odda tego do czego sam byś doszedł po tygodniu pracy w systemie Mac OS X. Natomiast idąc tą drogą która opisujesz - nie poznasz głównych zalet tego systemu i szybciej się do niego zrazisz niż go polubisz.

Czyli w krajach Uni Europejskiej nie ma prawnych restrykcji dot. instalacji oryginalnego MacOS na sprzecie innym niz zakupiony z oficjalnej dystrybucji Apple'a? Dobrze czytam Twoje slowa?
Nie ma, ale te dot. wersji Mac Box Set, oraz wersji upgrade jak najbardziej tu obowiązują.

Moja wiedza jest oparta na stronach, ktore podlinkowalem wczesniej... i nigdzie tam nie znalazlem, aby byly sugestie w kierunku uzywania nielegalnego softu... Nawet wiecej - na liscie rekomendowanego hardware'u jest wliczony zakup wersji pudelkowej MacOS'a... Z tego tez rozumiem, ze wszelkie latki, modyfikacje i inne rzeczy o ktorych piszesz powyzej (sugerujac wejscie na nielegalna sciezke) nie maja tam miejsca... (...) Daawno temu pamietam, ze byly rozwiazania w ktorych trzeba bylo kupic specjalna kostke podpinana przez usb (podejzewam, ze to byla to wspomniana emulacja EFI) oraz posiadac odpowienio przygotowany system - ale w tym konkretnym przypadku do procedury nie mozna sie przyczepic...
Właśnie ten "odpowiednio przygotowany system" jest już problemem, bo wtedy potrzebujesz do instalacji specjalnie przygotowanego systemu (a więc nie zainstalujesz z oryginalnej płytki) a to już nie jest legalne. Owszem, możesz emulować EFI sprzętowo (wspomniana kostka USB), ale... tak czy siak będziesz musiał tutaj dokonać kilku niezgodnych z prawem modyfikacji systemu i kółko się zamyka. Oczywiście możesz sobie i mnie tłumaczyć, że robisz to "w celach edukacyjnych" (kopać z koniem się nie będę) ale... sprawa jest jasna - Apple jako firma nie zezwala i nie wspiera tego typu rozwiązań. Poza tym - nie bardzo rozumiem co Ci po tak dobrym systemie na komputerze na którym nie będziesz w stanie wykorzystać jego potencjału i poczuć "o co w tym wszystkim chodzi". Zupe też można jeść widelcem, a jednak wolę łyżką.

Pisząc, że sprzęt Apple jest drogi dokonaj porównania cen choćby ze sprzętem takiej marki jak DELL. Zobacz jak wszystko jest ze sobą spasowane, ile miejsca na biurku zajmuje, ile pobiera prądu, ile hałasu generuje do otoczenia (lub jak bardzo musisz przytknąć głowę do komputera, aby usłyszeć, że działa), a do tego... ile czasu zajmie Ci wykonanie pewnej czynności na danym sprzęcie/systemie względem drugiego i jak to wszystko razem przekłada się na pieniądze. Pamiętaj też, że różne systemy (Windows/Mac OS X/Linux/*BSD/Solaris) zupełnie inaczej zarządzają teź zasobami (procesor, ram). W moim przypadku wyszło na to, że aby powrócić do Windows, sprzęt na którym pracuje musiałby kosztować 1zł netto by się to kalkulowało, a za tyle w sklepach nie sprzedają. Wliczam tutaj ceny oprogramowania, czas poświęcony na kwestie spotykane w systemie Windows które mnie jako MacUser'a nie dotyczą (antywirus i zasoby z nim związane, reinstalacja systemu, defragmentacja dysków, instalacja sterowników itd. itd.). Dla mnie komputer to narzędzie pracy i żródło dochodów. Postawiłem na dwie marki - DELL w przypadku rozwiązań serwerowych (seria Power Edge), oraz Apple w zastosowaniach domowo/biurowych. Zaoszczędzony czas wolę poświęcić moim pasjom (np. fotografii lotniczej). Czas i spokojny sen to moim zdaniem... rzeczy bezcenne.
Thank you for your attention.

FunBoy

  • Gość
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:44:40 pm »
Kaczy... napisalem dosc dlugi elaborat, ale stwierdzilem ze nie ma sensu dalej drazyc tematu... Niech kazdy osobiscie zdecyduje czy chce sie w to bawic czy nie...

ooo.... nie wiedzialem o tym.... dzieki za info :) czyli z tego co piszesz wnioskuje, ze w chwili obecnej drugi dysk ssd lepiej wykorzystac jako "scratch disk" dla plikow tymczasowych photoshopa... ostatnio zaczalem skanowac szerokie filmy i jestem w szoku ile one potrafia zajmowac miejsca na dysku... robie kilka warstw i jedno-gigabajtowe pliki to standard... a otwierajac kilka w jednym momencie zaczyna sie jazda z wydajnoscia...

no niekoniecznie... jak szperalem info o ssd to w cholere ludzi uzywa tego na raid i bardzo sobie chwali... patrze na to ze swojego punktu widzenia, bo nie obracam tak duzymi plikami, zeby potrzebne byly mi predkosci odczytu rzedu tych 400mega w gore... wiec maja do wyboru opcje dokupic druga 120-tke za jakis czas wole chyba wymienic na jedna 240-tke

natomiast jesli masz u siebie tak jak piszesz (z tymi gigowymi plikami) to 200 a 400mb w odczycie robi zdecydowanie roznice i tu bym sie jednak o raid pewnie pokusil

a z tym trimem to generalnie wszyscy pisza ze dobrze jak jest :) natomiast ssd-ki jeszcze sa chyba dosc swieze, zeby problem zuzycia ich zaczal dotykac... a jak to bedzie naprawde za jakis czas... cholera wie :)
Hmmm... czyli jednak cos pozytywnego w trawie piszczy... W takim wypadku bede musial dluzej podrazyc temat, bo z tego co piszesz jednak moze to miec sens... Szczegolnie, ze przy kupnie bede sie musial od razu decydowac, czy brac 2 mniejsze dyski w celu ich laczenia w jedna partycje, czy od razu 1 wiekszy i dopiero pozniej analiza wydajnosci czy warto kupic kolejny dysk na partycje dla photoshopa... No nic - dzieki za troche wartosciowych informacji - do tej pory troche balem sie wszelkich ssd'kow innych niz Intel X25, a te akurat sa cholernie drogie. W takim wypadku za jakis czas pewnie i u mnie OCZ zagosci - pytanie tylko na ktorym rozwiazaniu stanie ;) Jeszcze raz dzieki Kichu za pomoc :)

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:53:36 pm »
Kaczy... napisalem dosc dlugi elaborat, ale stwierdzilem ze nie ma sensu dalej drazyc tematu... Niech kazdy osobiscie zdecyduje czy chce sie w to bawic czy nie...
Chwała Ci za to, bo to forum foto, a nawet na elaboraty dot. wyższości lustrzanki nad kieszonkowym kompaktem nie mam zbyt wielkiej ochoty :)

Nadal także wnioskuję o wyczyszczenie tematu przez moderacje, bo legalność proponowanego tu przez Ciebie rozwiązania, jest delikatnie ujmując - dość wątpliwa.
Thank you for your attention.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:56:13 pm »
ja powiem tak, jak sie poczyta glebiej strone ocz, to nie jest to firma krzak ktora ma 3 dyski ssd w ofercie i koniec

http://www.ocztechnology.com/products/solid_state_drives

robia tez takie cuda na kiju jak pamiec ssd wkladana do portu PCI, czy tez takie cuda na kiju jak dyski z interfejsem HDSL
(zamiast podlaczac via sata) wrzucasz do kompa na pci specjalna karte i do niej podlaczasz dysk (zapis odczyt rzedu
700mb/sek)

natomiast co wszyscy pisza, nawet na forum ocz ze jesli chodzi o plyty glowne to najlepiej wspolpracujacymi kontrolerami
sata/ahci na plytach glownych sa wlasnie intelowskie

FunBoy

  • Gość
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 08, 2010, 12:14:33 am »
robia tez takie cuda na kiju jak pamiec ssd wkladana do portu PCI, czy tez takie cuda na kiju jak dyski z interfejsem HDSL
(zamiast podlaczac via sata) wrzucasz do kompa na pci specjalna karte i do niej podlaczasz dysk (zapis odczyt rzedu
700mb/sek)
wlasnie sprawdzilem i wychodzi 2200PLN za 160GB...  cena dosc wysoka, ale jesli ja przyrownac do cen dyskow ssd na interfejsie sata i osiaganych tam transferow, patrzac na ten produkt - bardzo nowy produkt - mozna stwierdzic, ze cena jest na prawde przystepna ;) trzeba poszukac testow, bo jak wiadomo - papier wszystko przyjmie ;) kurde... to mi teraz wbiles klina :D

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2010, 12:50:34 am wysłana przez kichu »

FunBoy

  • Gość
Odp: jaki komp
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 09, 2010, 11:56:17 am »
juz szukalem :)

http://www.funkykit.com/component/content/article/55-storage/5095-review-ocz-ibis-160gb-ssd-hsdl.html

:D
Thx :) Poczytalem troche i faktycznie kopara opada :D Ale znajac moje wrodzone szczescie do wszelkich windowsowych problemow, ktorych w dodatku nie da sie racjonalnie wytlumaczyc, raczej pozostane w opcji 2x Vertex2 na RAID 0... wydajnosciowo juz jest zblizone do IBISa, natomiast cena o 50% nizsza... zreszta jak juz pojawia sie problemy, zawsze moge je rozseparowac ;)