Autor Wątek: Czy obrałem dobry kierunek?  (Przeczytany 1495 razy)

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 28, 2010, 06:59:49 pm »
ale jakbym czekał aż mnie będzie stać na 2x D300s i 2x NIKKOR 200-400 f/4 VRII to obawiam się, że mógłbym się nie doczekać :)
zły wybór ;) najlepszy zestaw do focenia  to D300s z 500 mm F 4 i D3s z 200-400 -- oczywiście obiektywy można na puszkach zamieniać w zależności od potrzeb  ;D

MarS ale to już było i się zmieniło ;) teraz najlepszy zestaw to D3x ( z możliwością cropa ) + 500/4 i do tego D3s + 200-400/4 oraz D3 + 70-200/2.8+24-120/4 8)

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 28, 2010, 07:04:45 pm »
@ziaro: Gdybym skupiał się tylko na kwestiach finansowych, nigdy bym pewnie nie zaczął fotografować. Najważniejszy jest upór w dążeniu do celu i... dokładna lista, aby wiedzieć co się chce osiągnąć. Jak się ma jasno wyznaczone cele, można do nich dojść choćby małymi krokami. Pewnie, że wielu może się śmiać z mojej "taniej, plastikowej puszki" (D3000), ale jakbym czekał aż mnie będzie stać na 2x D300s i 2x NIKKOR 200-400 f/4 VRII to obawiam się, że mógłbym się nie doczekać :) Efekty pierwszego mojego focenia na kolana nie rzucają, ale... jak na początek przygody z fotografią lotniczą to aż tak tragicznie nie jest (a w każdym razie - spodziewałem się znacznie gorszych ocen).

Wiesz, podoba mi się bardzo Twoje podejście do zagadnienia, to że lepiej robić zdjęcia tym co się ma niż ich wcale nie robić czekając na to co może się kiedyś będzie miało.
W związku z faktem, że jest teraz taki trochę martwy sezon to może warto się wstrzymać do wiosny z tym drugim obiektywem; może Nikon nas zaskoczy i jednak wypuści poprawiony 80-400; na razie N70-300, na wiosnę decyzja co dalej z drugim obiektywem.

PS. odradzam drogę "wilka" jak Amon uprzedził jest niepewna dla budżetu domowego 8)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 28, 2010, 07:34:51 pm »
PS. odradzam drogę "wilka" jak Amon uprzedził jest niepewna dla budżetu domowego 8)

Za to bank się może cieszyć, kolejny kredycik pod hipotekę :).

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 28, 2010, 10:42:54 pm »
Wiesz, podoba mi się bardzo Twoje podejście do zagadnienia, to że lepiej robić zdjęcia tym co się ma niż ich wcale nie robić czekając na to co może się kiedyś będzie miało.
W związku z faktem, że jest teraz taki trochę martwy sezon to może warto się wstrzymać do wiosny z tym drugim obiektywem; może Nikon nas zaskoczy i jednak wypuści poprawiony 80-400; na razie N70-300, na wiosnę decyzja co dalej z drugim obiektywem.
Na najbliższy sezon planujemy zakup D3100 + Nikkora 70-300 oraz focenie już posiadanym D3000 + pożyczonym N70-200 który pewie w wielu sytuacjach okaże się "za krótki" ale trudno :) Zakup Sigmy 120-400 to raczej jeszcze następny sezon (niestety, budżet jest ograniczony). Do tego dojdzie jeszcze kilka innych "kosztów manipulacyjnych" (plecaki na sprzęt już mamy, ale zapas kart i aku plus kilka innych drobiazgów jeszcze w trakcie). Jest to więc raczej plan wielosezonowy (oczywiście na takim zestawie kończyć naszej przygody z foto absolutnie nie zamierzamy, po prostu od czegoś zacząć trzeba).

Traktujemy foto jako hobby i chyba dość dobrze wpasowujemy się pod tym względem w ramy SPFL. Jak ktoś lubi sobie leżeć nad morzem i nazywa to "wakacjami" to jego sprawa. My wolimy jednak bardziej aktywnie spędzać czas wolny od pracy, a fotografia lotnicza to nie tylko aparat i samoloty... to przede wszystkim ludzie. Życie bez pasji (jakiejkolwiek) to jedynie wegetacja :)

Za to bank się może cieszyć, kolejny kredycik pod hipotekę :)
Za chwilę pewnie ktoś napisze, że jako para możemy razem z Idą sprzedać łącznie dwie nerki...  a co za tym idzie, najlepszym polecanym w tym sezonie zestawem jest.... :o
Thank you for your attention.

Mori

  • Wiadomości: 1854
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 29, 2010, 08:17:10 am »
Jako para możecie też, tak jak ja, oprócz nerek wystawić na sprzedaż dzieci
:)
A serio właściwie rozumujesz, powoli, byle do celu. Najpierw fotografuj tym co masz. Umiejętności się zbiorą a jak kasa dopisze to sprzętowo przeskoczysz wyżej.
Sam mam takie podejście.
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 29, 2010, 09:19:24 am »
Na najbliższy sezon planujemy zakup D3100 + Nikkora 70-300 oraz focenie już posiadanym D3000 + pożyczonym N70-200 który pewie w wielu sytuacjach okaże się "za krótki" ale trudno :) Zakup Sigmy 120-400 to raczej jeszcze następny sezon (niestety, budżet jest ograniczony). Do tego dojdzie jeszcze kilka innych "kosztów manipulacyjnych" (plecaki na sprzęt już mamy, ale zapas kart i aku plus kilka innych drobiazgów jeszcze w trakcie). Jest to więc raczej plan wielosezonowy (oczywiście na takim zestawie kończyć naszej przygody z foto absolutnie nie zamierzamy, po prostu od czegoś zacząć trzeba).

Skoro tak się plany przedstawiają to S120-400 sobie na razie odpuść i mam nadzieję że na spokojnie się doczekasz 80-400. Owszem, będzie droższe od S, ale wg wszystkich wskazań będzie lepszy i chyba warto będzie trochę dołożyć ;)-tym bardziej że to za dwa lata :D

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 29, 2010, 03:23:31 pm »
nikonrumors.com wspomina o 80-400 ze światłem 4.6 - 5.4, tak więc nie będzie to pewnie stałe f4.

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 29, 2010, 03:30:40 pm »
Jeżeli będzie zmienne "fy", to może kosztować 5-6 tysi. Jak stałe "fy", to pewnie wyżej.

No właśnie o to mi chodziło. A co będzie, to wiadomo... to będzie...

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 29, 2010, 05:05:03 pm »
tak se my planowalismy ze fy se nie bedzie latac i zadokuje na 4 :P
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski