Autor Wątek: Filtr UV na teleobiektyw  (Przeczytany 672 razy)

gonzo5

  • Gość
Filtr UV na teleobiektyw
« dnia: Listopad 30, 2015, 05:05:41 pm »
Jest sens kupować 95mm UV-kę do sigmy 150-600C, czy szkoda kasy?

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2015, 05:29:02 pm »
Szkoda kasy

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2015, 07:15:22 pm »
Szkoda kasy

Mógłbyś to jakoś uargumentować? Sam jestem ciekaw. Wiadomo, że tele zwykle używa się z osłoną przeciwsłoneczną i to ona w dużej mierze chroni przednią soczewkę, ale nie lepiejj być ubezpieczonym w razie W?
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2015, 07:41:46 pm »
Szkoda kasy

Mógłbyś to jakoś uargumentować? Sam jestem ciekaw. Wiadomo, że tele zwykle używa się z osłoną przeciwsłoneczną i to ona w dużej mierze chroni przednią soczewkę, ale nie lepiejj być ubezpieczonym w razie W?

W razie W to są różne osłony zakładane na obiektyw. Z własnego doświadczenia wiem, że często zamiast ten UV poprawiać to psuje obraz. W fotoloto bardzo często zmieniają sie warunki oświetlenia od bocznego aż po czołowe i tu mogą Cię spotkać niemiłe niespodzianki od blików po mazy. Do tego wprowadzasz dodatkowy lement w ror optyczny co nawet przy najlepszych (najdroższych) filtrach pogarsza jakość.
Co innego osłona p.słoneczna; ona jest obowiązkowa.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2015, 09:13:49 pm »
za Tadeuszem... nic dodać nic ująć...
szkoda kasy
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4448
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2015, 11:24:33 pm »
kupując coś w miarę przystępnego cenowo to szkoda zdjęć .... a iść w najwyższą półkę to szkoda kasy

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2015, 10:47:30 am »
Dobry filtr nie zaszkodzi... słaby jak najbardziej... więc za MarSem. Kwestię kasy musisz sam ocenic, ale dobre UV (np. B+W MRC w tym rozmiare)
to bedzie pare stówek jak nic.

Co do pogarszania jakosci obrazu przez dobre filtry to nikt by raczej nie odroznił na oko ktore zdjecie jest z filtrem a ktore bez :)

Lektura dla chetnych
https://photographylife.com/filters-affect-resolution-lenses
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2015, 10:51:42 am wysłana przez kichu »

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2015, 11:52:05 am »
Jakieś opinie o filtrach Marumi kolezeństwo ma? Nie jest to 40 zł, ale i nie 800, jak ekwiwalentny produkt Zeissa...

EDIT: Już obczaiłem B+W na amazonie niemieckim za EUR 70. Germance mają teraz wysylkę za friko do PL. Skorzystam pewnie jak będzie potrzeba. :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2015, 11:59:56 am wysłana przez Jack S. »
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Gamling

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2015, 03:16:27 pm »
O które konkretnie Marumi pytasz? Na optycznych ostatnio był test polarów. Wyniki w znacznej mierze przekładają się tez na UV:
http://www.optyczne.pl/23.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_2015.html

Będziemy mieć niedługo w firmie Hoyę Fusion w dużych rozmiarach (86mm i 95mm) i cena nawet nie będzie zabijać. Inna sprawa, że ja prywatnie nie używam UVek chociaż mam do nich pełny dostęp. Ale to już każdy indywidualnie decyduje.

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2015, 06:50:00 pm »
O które konkretnie Marumi pytasz? Na optycznych ostatnio był test polarów. Wyniki w znacznej mierze przekładają się tez na UV:
http://www.optyczne.pl/23.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_2015.html

Będziemy mieć niedługo w firmie Hoyę Fusion w dużych rozmiarach (86mm i 95mm) i cena nawet nie będzie zabijać. Inna sprawa, że ja prywatnie nie używam UVek chociaż mam do nich pełny dostęp. Ale to już każdy indywidualnie decyduje.

www.cyfrowe.pl/aparaty/filtr-marumi-uv-95-mm-mc.html

O to.

Hoya Pro1 UV 95 mm by mnie urządziła pewnie... Ale ja jeszcze nie mam tego obiektywu, więc póki co to dzielenie skory na niedzwiedziu.

Gamling, o jakiej firmie piszesz?
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Gamling

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2015, 08:35:38 pm »
O które konkretnie Marumi pytasz? Na optycznych ostatnio był test polarów. Wyniki w znacznej mierze przekładają się tez na UV:
http://www.optyczne.pl/23.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_2015.html

Będziemy mieć niedługo w firmie Hoyę Fusion w dużych rozmiarach (86mm i 95mm) i cena nawet nie będzie zabijać. Inna sprawa, że ja prywatnie nie używam UVek chociaż mam do nich pełny dostęp. Ale to już każdy indywidualnie decyduje.

www.cyfrowe.pl/aparaty/filtr-marumi-uv-95-mm-mc.html

O to.

Hoya Pro1 UV 95 mm by mnie urządziła pewnie... Ale ja jeszcze nie mam tego obiektywu, więc póki co to dzielenie skory na niedzwiedziu.

Gamling, o jakiej firmie piszesz?

Nie kupuj tego Marumi, MC to właściwie podstawowa seria, bez porządnych powłok to się nie ma szans dobrze zachowywać, zwłaszcza pod światło.

A pisałem o firmie w której pracuję Next77, jesteśmy między innymi dystrybutorem filtrów Hoya w Polsce. (Marumi też mamy w ofercie więc wiem o czym pisze). Jutro Ci sprawdzę ile ma kosztować hoya Fusion w tym rozmiarze bo w domu nie mam jak. Ale z tego co kojarzę to nie była dużo większa kwota.

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2015, 09:11:09 am »
O które konkretnie Marumi pytasz? Na optycznych ostatnio był test polarów. Wyniki w znacznej mierze przekładają się tez na UV:
http://www.optyczne.pl/23.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_2015.html

Będziemy mieć niedługo w firmie Hoyę Fusion w dużych rozmiarach (86mm i 95mm) i cena nawet nie będzie zabijać. Inna sprawa, że ja prywatnie nie używam UVek chociaż mam do nich pełny dostęp. Ale to już każdy indywidualnie decyduje.

www.cyfrowe.pl/aparaty/filtr-marumi-uv-95-mm-mc.html

O to.

Hoya Pro1 UV 95 mm by mnie urządziła pewnie... Ale ja jeszcze nie mam tego obiektywu, więc póki co to dzielenie skory na niedzwiedziu.

Gamling, o jakiej firmie piszesz?

Nie kupuj tego Marumi, MC to właściwie podstawowa seria, bez porządnych powłok to się nie ma szans dobrze zachowywać, zwłaszcza pod światło.

A pisałem o firmie w której pracuję Next77, jesteśmy między innymi dystrybutorem filtrów Hoya w Polsce. (Marumi też mamy w ofercie więc wiem o czym pisze). Jutro Ci sprawdzę ile ma kosztować hoya Fusion w tym rozmiarze bo w domu nie mam jak. Ale z tego co kojarzę to nie była dużo większa kwota.

Będę zobowiązany. Pro1 też by mnie urządzał.
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2015, 12:56:44 pm »
Ale serio po cholere Ci ten filtr? Używałem tylko raz w życiu UV przy kropelkach bo zajebiscie chlapalo. Moim zdaniem totalnie bez sensu
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 02, 2015, 01:03:04 pm »
Ale serio po cholere Ci ten filtr? Używałem tylko raz w życiu UV przy kropelkach bo zajebiscie chlapalo. Moim zdaniem totalnie bez sensu

Widocznie, każdy musi na własnej dupie i kieszeni się o tym przekonać :(.
Ja kiedyś nakupowałem tych filtrów i ci - no leżą w szufladzie bezużytecznie :(. No ale jak nie polejesz to się nie napijesz ;).

Mori

  • Wiadomości: 1861
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Filtr UV na teleobiektyw
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2015, 01:53:34 pm »
Rozumiem jeszcze używanie filtrów szarych do śmigieł i paningów żeby limitów dyfrakcji nie przekraczać ale UV to tylko co najwyżej dodatkowa osłona.
Tyle że przy rozmiarach osłony przeciwsłonecznej do tego szkła to faktycznie trzeba by zrobić coś dziwnego żeby uszkodzić przednią soczewkę.
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin