Autor Wątek: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi  (Przeczytany 391 razy)

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1036
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« dnia: Listopad 21, 2015, 11:01:35 pm »
Miałem nie wrzucać ale coś trzeba z tymi fotami robić ;)  (wybaczcie ilość)

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


13.


14.


15.


17.


18.


19.


20.




« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2015, 11:07:21 pm wysłana przez Frogi »

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2015, 08:28:17 pm »
Ponieważ wiele zdjeć jest dobrych ale moaja potencjał aby byc jeszcze lepsza to zamiast pisac jakie sa dobre to zgodnie z naszymi zasadami pokusze sie o konstruktywna krytykę

ogólnie do większości zdjeć to masz skłonności kadrowania wszystkiego jeeli się da w panorama a kadry tradycyjne 2x3 sa spowodowane tyko tym że nie udało ci sie tego zmieścić w panoramę ....
druga Twoja skłonność to kadry centralne

1. dobry zamysł aby pokazac bliskość maszyn, tu bym uciął trochę kadry z prawej strony byc nie miał panoramy tylko klasycznie ale kabiny by trafiły w mocniejsze punkty ... chyba ze cropa brakuje ;) można by tez jeszcze powalczyc obróbkowo
2. co chciałes pokazac ..... samolot -> przeszkadzaja ludzie ludzi oglądających samolot czyli scenke z pokazów -> za mało ludzi i poucinani ...tnać w panorame nie wiem czy uciąłeś nijakie niebo czy ludzi ... jeżeli ludzi to niepotrzebnie bo to zdjecie by zyskało bardzo duzo gdyby było tych ludków widac więcej a samolot trafił w LG
3. znowu kadr panorama która nic nie wnosi a wręcz przeciwnie
4. jak narazie pierwsze zdjecie gdzie panorama ma sens, podciagnął bym chyba tylko obróbkowo w sensie intensywniejszy kolor nieba
5. znowu tak jak w 3 ta panorama nic nie wnosi a wręcz odwrotnie
6. tu bym się pokusił o kwadrat a jeżeli masz dostateczną ilość zdjecia do kadrowania w sensie jezeli to nie jest pełna klatkt to w tym kadrze obrócił o jakieś 30-45 stopni
7. znowu panorama i za ciasno w kadrze ... szerszy kadr ...pokazac wiecej dymów ... jak dymy prowadzą samolot
8. ucięty ten u góry jest bardzo niefortunni psuje wszystko
9. spróbował bym powalczyc z kolorem i kadr mniej centralny
10. tu panorama pasuje :) mi się bardzo podoba
13. spotterka leci ;)
14. niebo jest nudne za to dopalacz super  ... jeżeli bys miał z czego to bardziej skropować, jak uciąłes prawe skrzydło to uciąc i lewe i ogon na ciasno i bedzie miazga
15. spotterka nudy
18. wyprostuj rafałka skoro się zdecydowałes na taki centralny kadr to fajnie jak skrzydełka były by w poziomie
19 znowu ta panorama niepotrzebna

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1036
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2015, 09:58:45 pm »
Przede wszystkim Marsie dzięki za wszelkie uwagi ;) Pozwoliłem sobie odnieść się do niektórych.

Co do 1 - bałem się bardziej wycropować bo samolot na dole nie jest do końca ostry
2 - to nie byli ludzie z widowni "naziemnej" tylko ci, którzy władowali się na dach tego budynku przy składzie węgla. Pomyślałem, że to wykorzystam i wg mnie wyszło niezle, ale więcej ich nie dało rady tam objąć ;)
3 - tutaj nie do końca rozumiem co ma wnosić, wydawało mi się do tej pory, że to bardziej kwestia gustu czy ktoś kadruje w 16x9 czy 15x10 ale może zle mi się wydawało :) (poza tym, że niektóre momenty lepiej wyglądają w panoramie, a inne inaczej :) )
5 - w sensie, że np. w 15x10 bardziej dymy można by było pokazać a samolocik bardziej na drugim planie?
7 - zależało mi na tym, by te zielone dymy wypełniły maksymalnie kadr
8 -  tu miałem dylemat - ten górny był trochę zbyt oddalony by go całego objąć, a w drugą stronę to jedynie mógłbym go bardziej przyciąć i byłoby go tylko mały fragment widać albo całkiem usunąć ale wtedy pewnie nudno całkiem by było
9 - tu właśnie walczyłem z kolorem i tak wyszło, moim zdaniem fajnie ;)
14 - o ile pamiętam próbowałem tak zrobić ale chyba leci jakość za bardzo bo AF wbrew pozorom idealnie nie trafił
18 - masz rację, jakoś wcześniej tego nie zauważyłem ;)


« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2015, 10:01:42 pm wysłana przez Frogi »

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2015, 10:31:37 pm »
3 - tutaj nie do końca rozumiem co ma wnosić, wydawało mi się do tej pory, że to bardziej kwestia gustu czy ktoś kadruje w 16x9 czy 15x10 ale może zle mi się wydawało :) (poza tym, że niektóre momenty lepiej wyglądają w panoramie, a inne inaczej :) )
5 - w sensie, że np. w 15x10 bardziej dymy można by było pokazać a samolocik bardziej na drugim planie?
w pewnym sensie to jest kwestia gustu ... ale jak napisałeś nieraz coś wygląda lepiej w panoramie a nieraz w standardzie ... tylko czy zadałeś sobie pytanie czemu wygląda lepiej ?
 i nie pisze o guście tylko o powiedzmy technikaliach czy też sztuczkach które powoduja ze coś jest przez widza odbierane jako lepsze lub gorsze. Bynajmniej nie jest to jakiś wymysł teraźniejszy tylko od wieków stosowany już w malarstwie to są pewne reguły które tez sie stosuje w fotografii. Jedną z takich reguł jest trójpodział kadru i wynikające z tego mocne punkty kadru ... oczywiście można eksperymentować i nie stosować sie do tych zasad czy wręcz je łamać bo czasami też przynosi to mega efekty.
na  Twojej 3 i 5 nie widać jakis eksperymentów ;) natomiast uważam że inne kadrowanie bardzo by tym zdjęciom pomogło wystarczyło by te kadry co sa zmienić na 2x3 obcinająć po bokach to i owo i juz byśmy przenieśli samoloty w lepsze punkty niż sa teraz ... oczywiscie podobny efek byc moze byłby mozliwy tez przy panoramie ale wymagało by to całkowitego przekadrowania

7 - zależało mi na tym, by te zielone dymy wypełniły maksymalnie kadr
w ten sposób samolot całkowicie zdominował zdjęcie i dymy sa drugoplanowe a to one mogą robić super robotę na tym zdjęciu nie mówiąc o tym ze samolt jest tak blisko krawędzi że sie o nia zaraz rozbije

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2015, 10:57:26 pm »
Tak na prawdę  ZW
Pozdrawiam
Robteek

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1036
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2015, 09:56:58 am »
Tak, znam te reguły ;) Co do fotki nr 3 to miałem ją w wersji 15x10 ale mi gdzieś wcięło ale pamiętam, że lepiej to trochę się prezentowało.

Skadrowałem tego Belga i takie cuś wyszło ;)



MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Wspominki z Radomia 2015 by Frogi
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2015, 03:07:17 pm »
Oczywiście kolor nieba i brak słońca co powoduje brak kontrastów na samym samolocie jest jaki jest i tergo nie zmienisz ale no ten kadr jest o 100% lepszy :) , moze minimalnie bym mu dał więcej powietrza z przodu ale tak tyciu tyciu.