Autor Wątek: Pytania po raz kolejny  (Przeczytany 637 razy)

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Pytania po raz kolejny
« dnia: Marzec 11, 2015, 03:35:59 am »
Witajcie ponownie.

Jako, że pogoda robi się coraz lepsza i dzień coraz dłuższy, zastanawiam się, jak najlepiej wejść w nadchodzący sezon pokazów lotniczych. Planuję uderzyć na coś więcej niż RIAT, póki co w miarę pewnie wyglądają Flying Legends, zapewne uda mi się też wcisnąć kilka mniejszych imprez. Ponownie zastanawiam się nad kwestią szkła - wymyśliłem sobie, że zamiast wywalać 1000 funa na Sigmę, może lepiej byłoby wypożyczyć jakiś systemowy słoik na kilka imprez do mojego D5100?

Który obiektyw byście polecali?

AF-S 80-400
AF-S 400 f/2.8  G ED VR
AF-S 200-400 f/4 G IF-ED VR

Jakiś inny?

Jeśli już mowa o wypożyczaniu, nie ukrywam, że raczej niechętny jestem ze względu na ewentualne uszkodzenia obiektywu i koszty z tym związane, ale z drugiej strony wykupione ubezpieczenie powinno załatwić sprawę w razie konieczności. Kasa leży odłożona, ale ciągle nie mogę się zdecydować i wstrzymuję zakup. Niezależnie jednak od decyzji chciałbym coś długiego, co będę mógł w razie konieczności uzupełnić 70-300VR, którego obecnie używam.

Zakładając, że mam już większe szkło, powiedzcie mi jak to jest z bateriami. Do tej pory maksymalnie wykorzystałem mniej niż dwie baterie w ciągu jednego dnia w Fairford, ale powiedzmy sobie szczerze, większość akcji po prostu przeszła mi koło nosa, bo mój zestaw nie mógł 'dorzucić' na odpowiednią odległość. Ile tak na oko byłoby dobrze zabrać, żeby starczyło na cały dzień?

Jeszcze jedno pytanko o obróbkę. Powiedzcie mi proszę, czy to zdjęcie wygląda jakoś akceptowalnie według Was, czy nadal przeginam pałę z suwakami?



Pozdrawiam
Tomek
Liberate my madness!!

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2015, 06:51:47 am »
A propos obiektywu. Myślę, że jakbyś wypozyczyl wcześniej każdy z nich kilka razy miałbyś jakąś odpowiedź. Każdy jest inny (masa, zoom,  niezoom, wady i zalety każdego) co sprawia, że każdym należy nauczyć się focić bo może być rozczarowanie.

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2015, 08:36:40 am »
80-400 rózne opinie krążą na jego temat. Używałem go tylko jeden raz, nie mam większych zastrzeżeń do jakości optycznej, zaletą jest waga.
Z zasłyszanych od ludzi z SPFL opinii przytoczę jedną, która zapadła mi w pamięć - ma problemy z samolotami śmigłowymi. Co do szczegółów to trzeba by Alex, Robteek się wypowiedzieli, Tomaszek chyba też ma sporo doświadczeń z tym obiektywem ale on to akurat na żaden obiektyw nigdy nie narzeka :P.

400 2.8 tu o jakości nie ma co dyskutować bo to klasowe szkło, z tym nie będziesz miał problemów. Pytanie czy dasz radę go dźwigać.
200-400 miałem dłuższy czas i z konieczności sprzedałem, złego słowa na niego nie powiem. Ze znanych problemów to jakość trochę spada na 400mm jeżeli obiekt jest dość daleko. Zoom w moim przypadku był zbędny, nigdy nie nauczyłem się w akcji sprawnie nim operować i zasadniczo używałem tego obiektywu jak stałki na 400mm przeważnie :).

Ja bym wybrał 200-400.

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2015, 09:36:03 am »
No to ja swoje wtroącę ;).
Jeżeli 400/2.8 to wersja nowa to bym się nie zastanawiał więcej, jeżeli stara to faktycznie ciężki klamot :). Niestety ja też najlepiej się nie wypowiem na temat 80-400 choć był u mnie na liście zakupów ( już go tam nie ma :( ). 200-400/4 VRII to ( oczywiście po za 400/2.8 VRII ) w faworyt.
Polecił bym ci jeszcze 500/4 VR ale z jednym body i to cropem może być problem z dużą ilością kadrów - będzie ciasno ;).

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2015, 11:19:59 am »
No to ja swoje wtroącę ;).
Jeżeli 400/2.8 to wersja nowa to bym się nie zastanawiał więcej, jeżeli stara to faktycznie ciężki klamot :). Niestety ja też najlepiej się nie wypowiem na temat 80-400 choć był u mnie na liście zakupów ( już go tam nie ma :( ). 200-400/4 VRII to ( oczywiście po za 400/2.8 VRII ) w faworyt.
Polecił bym ci jeszcze 500/4 VR ale z jednym body i to cropem może być problem z dużą ilością kadrów - będzie ciasno ;).
Tadziu, chyba o 200-400 VRI Ci chodziło 8) (w sensie, że słaby) w porównaniu do VRII.

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2015, 11:53:06 am »
Dziękuję Wam za wskazówki :).

Liberate my madness!!

alex

  • Wiadomości: 813
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2015, 03:51:21 pm »
Mając do wyboru wskazane przez Ciebie obiektywy:
- 400 2.8 na pierwszym miejscu, chociaż to cholernie ciężkie jest, ale jakość obrazka piękna :)
- 200-400 VRII na drugim, ale ze względu na dziwnie usytuowany pierścień zooma to dość ciężko się tym zmienia ogniskową. Dla mnie w czasie focenia to było niewykonalne, ale np. Amon który jest posiadaczem takiego szkiełka spoko sobie z tym radzi. Kwestia wprawy :) Wymieniłeś wersję VR - tej nigdy nie miałam w rękach, więc jeśli taką masz mieć do dyspozycji, to nie potrafię doradzić.

Mając do wyboru te dwa pierwsze, 80-400 VRII (nowa wersja szkła) nawet bym nie rozważała - chyba że bardzo zależy Ci na szerokim zakresie ogniskowych. Ale jakość na pewno nie będzie taka jak z dwóch pierwszych szkieł, i moim zdaniem szkło słabo sobie radzi na trybie S.

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2015, 09:16:04 pm »
Tobie również dziękuję Alex.

Tak, wymieniłem wersję VR, bo tylko to jest dostępne w mojej upatrzonej wypożyczalni. Z VR II dostępny jest tylko AF-S 300mm f/2.8 G ED. Być może uda mi się znaleźć coś innego, ale dość często wymagane są spore depozyty (największy widziałem 6600 funa! Jakbym tyle miał, to kupiłbym sobie lepszy sprzęt, a nie kombinował...)

Szeroki zakres ogniskowych nie będzie aż tak bardzo potrzebny. Jak pisałem wcześniej, crowd line na RIAT jest dość daleko i przeważnie strzelałem szeroko na coś koło 150mm lub niewiele mniej. Oczywiście zdarzały się wyjątki, ale w większości przypadków zawsze było za krótko.

Po wstępnej kalkulacji kosztów wychodzi na to, że za cenę nowej Sigmy 150-500 mogę wypożyczyć słoiki do 400mm na trochę ponad trzy tygodnie, w cenę wliczając już ubezpieczenie i przesyłki.  Czyli przy odpowiednim planowaniu starczy mi na wszystkie imprezy, które chciałbym odwiedzić i jeszcze zostanie luz na wypad pod płot, lub do McDonald's w Stockport - znalazłem bardzo fajną miejscówkę na podejściu do Manchesteru i tam właśnie widziałem np A380 "kilka metrów" nad ziemią. Trochę lipa, że wtedy akurat nagrywałem ostatnią drogę motocyklisty, ale ja tam jeszcze wrócę :).
Liberate my madness!!

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2015, 09:45:21 am »
Sigmy 150-500

Nowa to 150-600 i są dwie wersje, ta lepsza ma dopisek "S".
Sigma 150-500 to stara wersja, tania i raczej nie polecana na tym forum :(.

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2015, 05:42:38 pm »
No to ja mówiłem o tej starej jeszcze.

Mimo, że to szkło niesystemowe, tańsze o ponad połowę od nowego 80-400, to jednak przy cenie prawie 1k nie nazwałbym go tanim :).
Liberate my madness!!

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Pytania po raz kolejny
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2015, 07:11:03 pm »

Sigma 150-500 to stara wersja, tania i raczej nie polecana na tym forum :( .
zależy jaki się ma egzemplarz  :P