Autor Wątek: Co dalej?  (Przeczytany 624 razy)

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Co dalej?
« dnia: Grudzień 31, 2014, 11:23:31 pm »
Witajcie.

Zastanawiam się od kilku dni, w jaki sposób mógłbym sobie nieco ulepszyć sprzęt. Po ostatnim RIAT zadowolony nie byłem, zacząłem więc czytać i szukać czegoś więcej. Z tym, że im więcej czytam, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wszystko jest po prostu do bani, a do tego stanowczo za drogie. Chyba lektura nikoniarzy jednak nie wywołała zamierzonego skutku :).

Obecnie męczę D5100 z 70-300VR. Co mi się nie podoba, to ten zestaw jednak jest za krótki na pokazy. Stąd znakomita większość moich fotek, które w jakikolwiek sposób mógłbym uznać za udane, to start, lądowanie, rozbieg lub dobieg. Bardzo mało mam fotek w powietrzu, a jeśli już, to straszne cropy. Nie raz, żeby było widać samolot na zdjęciu, musiałem ciąć z 16 do 3 czy 2.5 MPix. Inna sprawa pod płotem - tutaj jest w miarę ok.

Zastanawiam się nad kilkoma słoikami, a mianowicie Tamron 150-600, Sigma 150-500 lub Nikkor 300 f/4. Niestety nowy 80-400 jest poza moim zasięgiem póki co, ale jestem w stanie wydać mniej więcej tyle, co na nowego tampona. Tutaj pytanie, czy w ogóle warto się interesować tymi szkłami? Jak pisałem, na nikoniarzach wychodzi, że wszystkie są badziewne i ciężko jest podjąć decyzję.

A może zmiana puszki coś by dała? Biorę pod uwagę tylko Nikona, ze względu na to, że jakby nie było mam już jeden słoik, który na spacerki czy wycieczki na moto jednak się nadaje. W cenie podobnej do SP 150-600 można nabyć D7100.  Tylko czy jest sens zostawać z DX? Fakt, że 7100 ma jakąś tam przewagę nad 5100, ale czy aż taką, żeby uzasadnić wydatek?

A może powinienem zwrócić uwagę na jakieś inne opcje?

Wiem, że temat wałkowany wszędzie i na okrągło, ale nie mam pojęcia jak do tego podejść. W sumie za często nie focę, do tej pory ustrzeliłem może 30k fotek, ale RIAT to stały punkt w moim kalendarzu i chciałbym przywozić dobre zdjęcia. Do tego czasami jednak wypadnę gdzieś na lotnisko, a odkąd zacząłem naprawiać drugi motor, mam też w planach wyjazd do kilku baz i na kilka innych pokazów.

Co byście mi doradzili?
Liberate my madness!!

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2015, 01:49:16 pm »
Ja jednak na Twoim miejscu bym celował w T150-600. Wg mnie ( co prawda nie miałem go osobiście w rękach ) wcale nie wygląda źle. To co piszą na Nikoniarzach to nie do końca się sprawdza w rzeczywistości. Owszem jest paru gości co warto poczytać, ale większość to oszołomy co się internetu naczytali ale sprzętu danego ( choć się o nim wypowiadają jednoznacznie ) nie mieli w rękach i na oczy nie widzieli. Pozostaje jeszcze nowa ( choć jej jeszcze nie ma ) S150-600. Co do S150-500 to lepiej zapomnij o tym pomyśle-szkoda kasy.

Najlepszego w poszukiwaniach na 2015 ;)

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2015, 05:11:03 pm »
Dzięki Wilk :).

Liberate my madness!!

CZYSTY

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Skąd: Duża Wiocha z tramwajami i metrem
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2015, 09:11:30 am »
Z tego co mi wiadomo jest rzekomo tańsza wersja S150-600  w wersji Contemporary (oficjalnie premiera była we wrześniu 2014, ale jeszcze na rynku go nie widziałem). Jak twierdzi firma położono w niej nacisk na uzyskanie lekkiego i kompaktowego obiektywu podobnego osiągami do linii Sport będzie tańszy ale tez mniej szczelny i podatny na zabrudzenia. Obecnie tez myślę o T150-600 zwłaszcza że mam D7100 zatem uzyskam lufę 225-900mm. W Giżycku widziałem wersję sport na własne oczy wpiętą do Nikona, gadałem z gościem, który twierdził, że szkiełko ładnie ostrzy, ma szybki AF i generalnie był zadowolony. Jak dobrze pójdzie będę zamawiać to szkiełko za jakieś 2-3 miesiące więc możliwe że w wakacje będę mógł już je przetestować, wtedy podzielę się moimi spostrzeżeniami.

CZYSTY

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Skąd: Duża Wiocha z tramwajami i metrem
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2015, 02:57:02 pm »
jeszcze słówko...widzę, że ekipa testowała T150-600mm wiec looknij inne wątki w tym dziale, powrzucane są nawet fotki

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2015, 03:04:20 pm »

Tomaszek

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 1483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2015, 06:01:25 pm »
Tamronem miałem okazję pobawić się chwilkę. Moim zdaniem jak za taką cenę to naprawdę dobre szkiełko. W kazdym razie chciałbym mieć taki stosunek ceny do ognskowej w swoim 80-400. Z tym że ja nie wiem co piszą eksperci na Nikoniarzach więc mogę się mylić. :)

Maras

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 807
    • Zobacz profil
  • Skąd: 140km od Mach Loop
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2015, 09:41:12 pm »
Ja mam Nikkora 300mm f/4 i to szkło spokojnie można polecić.
Ale domyślam się, że na RIAT może to być za mało, więc chcę dokupić telekonwerter TC-14E 1.4x.
A już taki zestaw wychodzi drożej niż nowy Tamron.

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Co dalej?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2015, 11:27:54 pm »
Maras, problemem póki co będą fundusze, bo mogę wydać coś koło 900 funtów, +/- jakaś drobna suma.  Fotografia nie jest jedyną rzeczą, którą chciałbym się zajmować - są jeszcze motocykle :D :D i ta moja nieszczęsna PPLka. Niby zawsze zostaje mi 70-300VR, ale ileż można stać pod płotem i focić Ryanair'a.


Tomaszek, właśnie tu jest problem, bo po lekturce nikoniarzy wydaje mi się, że każdy sprzęt to badziew i najlepiej byłoby na pokazach rysować na bieżąco :).

Widziałem Twoje fotki z tego słoika i muszę przyznać, że wyglądają dobrze - przynajmniej mnie się podobają :).

Kifcio, dzięki za link.

Czysty to jak uda Ci się go nabyć, to pamiętaj, żeby zapodać fotki :).

Na chwilę obecną mam dopisany ten słoik do listy zakupów. Być może jakoś niedługo uda mi się go podpiąć pod moją puchę i się chwilę pobawić.

Dziękuję wszystkim za wskazówki.
Liberate my madness!!