Autor Wątek: Sunset Airshow  (Przeczytany 1313 razy)

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4445
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Sunset Airshow
« dnia: Wrzesień 19, 2012, 01:40:25 am »
Trochę na wariata, ale pocisnąłem do Sanicole na Sunseta.
Ten wekkend miałem w planach lotniczych od dawna ale Berlińskie ILA wzbudzało moje obawy [byłem na dwóch edycjach] wiec stwierdziłem że mimo ża dalej  to Sunset może byc ciekawszy, a czytając co na spotterach o ILA napisali chyba dobrze zrobiłem.

Sunset Airshow pod względem foto jest dość dużą loterią, trwa zaledwie dwie godziny, a sukces lub jego brak zalezy od pogody .... w tym roku był pogodowo iście przekładaniec.
Sanicole przywitało mnie deszczem, i stojąć pod brama wejsciową zdążyłem z lekka zmoknąć, ale wraz z godzina rozpoczęcia pokazów na zachmurzonym niebie zrobił się prześwit i nastapiło krótkotrwałe ale piękne rozpogodzenie

Zaczął latający holender

1.


2.


potem polatały jakieś drewutnie
kiedy na niebie zaczął sie robić prawdziwy zachód słońca podkreślony coraz liczniej napływającymi chmurami na różnych pułapach i o różnej barwie, zacząłem modlić się o "Rafałka" lub "Breitlingi" [nie miałem programu] niestety na horyzoncie pojawił się "herki"

3.


zrobił ładnego low passa, wzbił sie w górę i ...... zaczął zrzucać skoczków spadochronowych  >:(
najpierw jakis pluton Belgijskich komandosów, potem Kanadyjska grupę spadochroniarzy akrobatów ..... trwało to około pół godziny, najlepsze światło szlag trafił. Najgorsze jednak to ze przez te pół godziny na niebie pojawiły się gęste chmury deszczowe.
Nadleciał Rafałek i zaczęło lekko padać .... nie powiem pokaz był widowiskowy bo co zakręt to na Rafałku się działo oj działo, ale w tej mżawce nie dało sie zrobić sensownej foty.

Rafałek poglądowy
4.


5.


Po Rafałku na horyzoncie pojawiły sie Breitlingi, zrobili wspólny przelot z Rafałkiem i kiedy zaczęli szykowac się do pokazu to skończyło mżyć, za to z nieba spadła ściana wody, wiec zespół zrobił dwa przeloty i odleciał na lotnisko. pokazy przerwano na około 20 minut, ściana wody przesuneła się gdzieś w świat i znowu się rozpogodziło, tyle ze zrobiło się już bardzo ciemno, a zachód słońca został wspomnieniem.
Odpalili na to jakiegoś pyrtka i ktos się zaczął bawić sztucznymi ogniami, zaczęło sie robic ciekawie, ana pyrtku mozna było potestowac ustawienia

6.


7.


Zaraz po tej drewutni nad Sanicole pojawiło się UFO

8.


był to samolot grupy SWIP Team ...... chłopaki dali naprawde czadu .... myślę ze jeśli SPFL by kiedyś organizowało sylwestra to mozna spoko ich zaprosić  ;D

9.


10.


11.


12.


Na zakończenie pojawił sie belgijski F-16 .... było trochę jasniej niż w zeszłym roku i na szybko trzeba było wymyslic nowe ustawienia w apracie niż te sprawdzone w roku ubiegłym ... piszę wymyslec bo począwszy do popierduły poprzez SWIP na tym efie skończywszy to w body w uzyciu był tryb M, bo przy tych fajerwerkach automatyka aparatu z deka głupiała

13.


14.


15.


THE END

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Sunset Airshow
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2012, 01:48:26 am »
Dobra robota i pieknie temat opanowany. Batyskaf na 8 rulez :))))

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10974
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2012, 06:04:35 am »
ZK - super  :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2012, 06:12:50 am wysłana przez kifcio »

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Sunset Airshow
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2012, 07:39:39 am »
Bajeczka...!

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2012, 07:47:34 am »
Świetne zdjęcia. Dawno nie widziałem takich scenerii. Podoba się!
ZKK

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2012, 09:07:28 am »
Widzialem sporo zdjec z tegorocznej Sanicoli, w tym mistrza Petera S.
ale z dumą i radością muszę przyznać, że Twoje biją wszystkie poprzednie razem wzięte o kilka klas!
Brawo brawo! :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2012, 09:15:30 am »
Mariusz, dałbyś jakiś exif żeby popaczeć jak się robi TAAAAKIE zdjęcia :)

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2012, 09:41:08 am »
oj pięknie
no ale czego innego się po Mar'sie spodziewać.

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2012, 10:25:50 am »
Naprawdę pięknie - robota Spitzenklasse :) :)
Jesli chodzi o exify - to ZZ

Dyziek

  • Wiadomości: 2296
  • Potas:)
    • Zobacz profil
    • www.dyziek.com
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2012, 10:58:11 am »
Super Mario, super foty :)

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2012, 12:07:58 pm »
MarSowi wyszły lepsze nocne foty, niż mi niekiedy w ciągu dnia :o :o :o
Świetna robota Mariusz! Super set!

Co do EXIFów - ZZ :)
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2012, 12:23:24 pm »
w kwestii exifow to MarSiu pewnie rozwinie, ale z doswiadczen z zeszlorocznego sunsetu to napisze tyle, ze jak juz byla czarna d... , to generalnie aparat na Manual
przeslona otwarta zeby lapac max swiatla, czas z przedziału 1/200-1/500, ISO 1600-3200 - automatyka za bardzo sie nie sprawdzala

generalnie trzeba to dobrac na czuje i zweryfikowac na szybko na lcd - jedyny plus, ze jak juz raz sie ustawi to oswietlenie sceny sie za wiele nie zmienia juz -
co najwyzej robi sie coraz ciemniej :)

jedyny wyjatek flary - jak sie zrobi serie przy rzucania flarami, to te klatki na ktorych flary sa bardzo blisko samolotu totalnie go przeswietlaja, jak sa za daleko, to juz wszystko ginie w czerni

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4445
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2012, 05:32:32 pm »
Wiem  wiem o tych exifach ale za cholerę nie wiem co odznaczyć aby przy robieniu save for web ich nie wycinało a próbowałem róznych "odhaczeń"

Dzieki dobre ludzie za miłe słowo :)

w kwestii exifow to MarSiu pewnie rozwinie, ale z doswiadczen z zeszlorocznego sunsetu to napisze tyle, ze jak juz byla czarna d... , to generalnie aparat na Manual
przeslona otwarta zeby lapac max swiatla, czas z przedziału 1/200-1/500, ISO 1600-3200 - automatyka za bardzo sie nie sprawdzala

generalnie trzeba to dobrac na czuje i zweryfikowac na szybko na lcd - jedyny plus, ze jak juz raz sie ustawi to oswietlenie sceny sie za wiele nie zmienia juz -
co najwyzej robi sie coraz ciemniej :)

 no to rozwijam  :)
tak jak kichu napisał, w zeszłym roku pokazy się opóźniły i końcówka imprezy jakaś drewutnia + F-16 latały już całkiem w nocy i już po pierwszych próbach przyfocenia czegokolwiek sie okazało że automatyka aparatu "leży" tzn próbuje w nocy zrobić dobrze naświetlone foto co jest po prostu niemożliwe i rozjaśnia co się da ... a jak zostaną odpalone flary to  głupieje całkiem i po prostu nie nadąża z ekspozycją kidy na czarnym tle pojawiaja sie flary i jedna fota będzie total przeswietlona a druga total niedoświetlona .... wiec w zeszłym roku szybko przeszlismy na M i najlepsze rezultaty dawały ustawienia iso 3200 f4 i s 1/200

dlatego w tym roku z tak wklepanymi ustawieniamu byłem przygotowany do walki, ale się okazało że poślizg w pokazie był mniejszy, wiec niebo nie było czarne ale bardziej granatowe i tylko miejscami gdzie były chmury burzowe wchodziło w total czerń. Wiec tak jak kichu pisał - trzeba było robić szybkie podglady na LCD i werfikować ustawienia, szybko się okazało zę przy iso 3200  foty są za jasne jednocześnie bardziej szumiące wiec szybko zjechałem z iso na 1600 ... próbowałem na 1250 a le  tu było za duże niedoświetlenie

Co do Exifów .... pierwsze trzy foty to za widnego wiec standard
1.  pres A iso 200 f5 i s1/1250
2.  pres A iso 200 f5 i s1/2500
3.  pres S iso 200 f9 i s1/250

zabawa zaczęła się od rafałka bo juz było ciemno, choć jakość to i tak deszcz zjadł

4.  pres M iso 1600 f4 i s1/800
5.  pres M iso 1600 f4 i s1/1250

potem ściemniło się jeszcze bardziej wiec podjechałem z iso na 3200 ale się okazało ze ten malutki niuans pomiedzy czarnym niebem a ciemnogranatowym powoduje ze można dalej walczyc na iso 1600 a i kobinowałem z mniejszymi wartościami z reszta od tego momentu to kobinowałem z ustawieniami wszystkimi

6.  pres M iso 1600 f7,1 i s1/160
7.  pres M iso 1600 f4.5 i s1/250
8.  pres M iso 1600 f4 i s1/250
9.  pres M iso 1600 f4 i s1/250
10.  pres M iso 1600 f4 i s1/250
11.  pres M iso 1250 f4 i s1/250
12.  pres M iso 1000 f4 i s1/250

Innym wyzwaniem niż śmigła jest F-16 bo raz ze szybciej się porusza więc łatwiej zgubić ostrość a dwa to to co kichu napisał

jedyny wyjatek flary - jak sie zrobi serie przy rzucania flarami, to te klatki na ktorych flary sa bardzo blisko samolotu totalnie go przeswietlaja, jak sa za daleko, to juz wszystko ginie w czerni
praktycznie tu nie ma czasu na większe eksperymenty bo nie ma czasu i trzeba przed foceniem wymyślić sobie parametry które się sprawdzą na tych 3-4 klatkach czyli w czasie 0,5 skundy kiegy flary sa odpalone ale też są na tyle daleko ze samolot doswietlaja a nie prześwietlają

ja wybrałem kombinację
13.  pres M iso 1600 f4 i s1/500
14.  pres M iso 1600 f4 i s1/500
i
15.  pres M iso 1250 f4 i s1/400

Kamio

  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Jaworzno
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2012, 05:36:16 pm »
Piękne fotencje. Zajebisty klimat mają te nocne. :)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Sunset Airshow
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2012, 05:40:08 pm »
Cholera, chwilę się człowiek wyłączył a Wy jakieś dziwne aparaty pokupowaliście i takie foty :). Jakiś nowy tryb auto Nikon wymyślił? Zrób Zajebiste Zdjęcie?
Miazgowo to opanowałeś - za kichem.