Autor Wątek: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...  (Przeczytany 371 razy)

szadok

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
    • Oko Szadoka
  • Skąd: Wroclaw
Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« dnia: Marzec 09, 2019, 03:27:17 pm »
Hej,

Jestem, żyję... co się ze mną działo? zapraszam do wątku:
http://spfl.pl/forum/index.php/topic,13459.0.html

A teraz konkrety. Bardzo żałuję, że nie byłem na jesiennym zlocie 2018, oczekiwałem się czegoś od Was nauczyć, przeczyścić filtry... :)


Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... uczestniczyłem w warsztatach z Hesją i czegoś tam "liznąłem" z obróbki PS. Język nadal się klei... za dużo coli... :)

Moja samoocena:
- kadrowanie w miarę ok,
- obróbka podstawowa: kontrast, jasność, nasycenie (tu często przeginam... ale głównie przez filtry), itp. - no może nie leży ale myślę, że muszę się tu poprawić. Generalnie słabo używam "Camera Raw", tu mam nadzieję sporo się od Was nauczyć...
- efekty specjalne: w większości zdjęć z przeszłości obróbka była globalna, bez maskowania, czy mazania pędzelkiem w PS, być może często suwaki idą zbyt mocno co się odbija na całym zdjęciu, obwódki, większe ziarno, itp. Ostatnio staram się nie iść na ilość tylko na jakość, więc maskuję, pędzluję - ale jeszcze nie mam się czym pochwalić.
- najczęściej używane efekty z grupy Nick Collection:  Detail Extractor zamiennie z  Dark Contrast.
- ziarno  - dopiero niedawno zacząłem używać filtrów Define2, :)
- ostrzenie - trochę tu słabo. Zacząłem używać filtrów z Nick collection: Output Sharpener i czasami też RAW Presharpener - ale robię to czysto intuicyjnie. Trochę poczytałem, że ostrzenie trzeba robić tuż przed zapisem zdjęcia z docelowym formacie i generalnie robi się to aby poprawić zdjęcia nieostre, więc ostrzenie ostrych zdjęć tylko je psuje... Trochę poczytałem o metodzie filtra górnoprzepustowego z opcją kopiowania warstw. Ale w przeszłości nie używałem.
- winietowanie - czasami mam zbyt mocne. Zazwyczaj używam filtru "Vignette Filter" ale Rychu mi sprzedał ostatnio filtr "Darken/Lighten Center", testuję...


Chciałem się podzielić moimi zdjęciami licząc na Wasze opinie. Zdjęcia z różnych okresów ale w większości SIAF 2017 i NTM2018.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.



10.





Frodo

  • Top Gun
  • *******
  • Wiadomości: 1230
  • Najśmielszy z Niziołków :D
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2019, 03:51:11 pm »
Momenty wyhaczasz fajne, tutaj plus.
Kadrowanie jest moim okiem dostateczne - tutaj praca do wykonania niezbędna.
W temacie obróbki - to jakich narzędzi używasz ma według mnie mniejsze znaczenie, do efektu, który sobie założysz można dotrzeć wieloma drogami. Na pewno d500 pomoże w lepszym doborze wysokiej jakości kadrów.
Dobrej zabawy i do zobaczenia w terenie ☺

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2019, 06:46:44 pm »
Frodo w sumie wyczerpał temat.

Dla mnie trochę za mocno z kontrastem pokręciłeś, zdjęcia są "mocne", bijące w oczy, do tego sylwetki samolotów miejscami bardzo ciemne, brakuje detali w półtonach, uwzględniając oczywiście oświetlenie i warunki.

No i kolory trochę przegrzane, ale to już kwestia gustu :)

Dla mnie najładniejsze to 2 i 5.
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

szadok

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
    • Oko Szadoka
  • Skąd: Wroclaw
Odp: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2019, 08:28:01 pm »
Dzięki za opinie. Te zdjęcia faktycznie może nie są najlepsze jeżeli chodzi o podstawowe parametry jak kontrast, nasycenie. To pewnie powinno być lepiej dobrane. Tu muszę się sporo podszkolić bo przeginam...

Generalnie chciałem te zdjęcia pokazać ze względu na ich dynamikę, i jak to napisał Frodo, fajne momenty...

Jeżeli chodzi o kadrowanie, to faktycznie niektóre ujęcia mogłyby być trochę przycięte, tylko tu miałem dylemat bo chciałem pokazać dynamikę, a mocniejsze przycięcie trochę jej zabierało, no i z drugiej strony te kolorowe chmury na zdjęciach: 1, 2, 3 i 4... można my je przyciąć mocniej z prawej, no ale trochę mi było szkoda chmur... :)

Zdjęcie 2 może by było faktycznie lepsze jakby to przyciąć mocniej z prawej strony, tylko takie zdjęcia symetryczne tracą "złote proporcje".

Zdjęcia 5, 8 i 9, poza flarami są trochę nudne jeżeli chodzi o tło. Nie jestem fanem takich zdjęć ale każdy lubi flary. :) Tu jestem ciekaw jakbyście to wykadrowali?
Zdjęcie 9 nadawałoby się na zmianę proporcji zdjęcia, na panoramę.
Zdjęcie 10 wydawałoby się kręcone, ale jest prawie nie ruszone przez PS.

Nie chcę śmiecić w tym wątku nowymi zdjęciami, zaraz wrzucę coś w nowym wątku. Zdjęcia będą zupełnie inne, bardziej klasyczne... chyba...


Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2019, 08:56:53 pm »
Zdjęcie nr 5 można obrócić do pionu, ostro ściąć i zrobić taką pół-choinkę z flar i czubka z F-16 ;)
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

szadok

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
    • Oko Szadoka
  • Skąd: Wroclaw
Odp: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2019, 09:15:05 pm »
No może i masz rację. Jakoś orientacja pionowa nie zawsze mi przychodzi do głowy... :)
Coś takiego? Czy może F-16 w pionie?


Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Lotnictwo wojskowe okiem szadoka...
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2019, 09:29:45 pm »
Dokładnie. Mnie tam się podoba :)
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol