Autor Wątek: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?  (Przeczytany 1361 razy)

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« dnia: Marzec 05, 2018, 02:46:35 pm »
Ludziska
Chyba definitywnie wyleczyłem się z Tamrona. W chu---- z tą ich dystrybucją i popieprzonym " musisz zrobić przedpłatę i bierzesz co ci dają ".
Kur... nie w dzisiejszych czasach i nie za takie pieniądze. Miałem jedyny egzemplarz , który jest w Warszawie z bagnetem F i chujnia z grzybnią. Samo mleko praktycznie w całym zakresie.

Dlatego celuję w Sigmę ale tylko Sport.
Tak wiem jest ciężka, ale to mi nie robi, interesują mnie osoby, które jej używają na dziś.
Jakie ma za i jakie przeciw ( oprócz wagi ), i oczywiście stałe pytanie, czy jest ostra.

A i jeszcze by nie zaśmiecać wątku, tylko o konkretach - mam 200-500 N i nie chcę drugiego takiego samego szkła.

Pozdrawiam
Robteek

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2018, 03:23:18 pm »
Robteek, poza forum SPFL jest też forum Nikona, a na nim jest gość o ksywie Cichy :). Jak byś do niego uderzył to by Ci wybrał super sztukę tego Tamrona; a Ty kombinujesz jak koń :(.

Perloz

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kiekrz

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1034
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2018, 06:06:45 pm »
Focę tym 2 sezony bodajże. I chwalę sobie :) Choć sporo zależy od body. Jak fociłem jeszcze 7100 to miewałem problemy z ostrością czasem. Ale na FXie problem u mnie nie występuje, nawet nie wyostrzam po zmniejszeniu. Na 600mm jest najostrzejsza, ale w rogach kadru jest odrobinę gorzej, ale to nie stałka :)
Generalnie ja nie mam żadnych ale do tego szkła poza światłem, ale tutaj też tragedii jak dla mnie nie ma. Z odpowiednim body i w ciemnicy da radę ;) A waga jest ok, przynajmniej człowiek czuje, że plastikiem nie foci :)

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2018, 07:16:05 pm »
A co masz kur... do N 200-500 ?? :D
Jak coś to go sprzedam jak ktoś chętny :P

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2018, 07:43:27 pm »
Nic nie mam do 200-500, szukam drugiego dla młodej.
Pozdrawiam
Robteek

Mori

  • Wiadomości: 1852
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2018, 07:44:01 pm »
Od prawie 3 lat focę Sportem i generalnie bardzo go sobie chwalę.  Mój egzemplarz to "seria limitowana" - pierwsza oficjalna dostawa do Polski z mocowaniem do Nikosia :)
Zaczynałem od D300S potem przesiadłem się na D7200 przy którym szkło rozwinęło skrzydła. Wybrałem je w czasie gdy jeszcze nie było N200-500 i Sport był najsolidniejszym szkłem w zakresie 150-600.

Generalnie na plus:
+ pancerne wykonanie - to jest walcowana stal a nie jakiś plastik-fantastik
+ bardzo dobry zakres ogniskowych, nawet 600mm na jego malutkiej "pełnej dziurce" absolutnie użyteczne
+ bardzo wygodnie zoom-uje się nim "na pompkę" - to szkło jest chyba od podstaw zrobione do takiej pracy  ale gdy się chce zablokować ogniskową to szkło bardzo wygodny wielostopniowy limiter
+ stabilizacja wystarczająca do robienia z ręki paning-ów nawet na 1/30
+ AF dość szybki, jak złapie ostrość to generalnie trzyma ją nawet przy zoom-owaniu
+ szczelność szkła na wysokim poziomie, przy zoom-owaniu na D300Si D7200 powietrze przepychane jest przez klapki w aparacie więc szkło jest szczelniejsze od body nawet w D300S !
+ jak trafi w punkt to można oczy pokaleczyć na fotce


Ale nie ma róży bez kolców:
- największym minusem jest pewne "pływanie" AF - w czasie serii ostrość lubi lekko myszkować zmieniając się lekko to na plus to na minus więc trochę kadrów przez to leci
- to stal walcowana i tyle właśnie waży ale skoro takie chuchro jak ja potrafi tym machać 3 dni z rzędu po parę godzin to nie róbmy scen :) ale faktycznie następny zakup w kolejności po szkle to porządne szelki, polecam firmę Reporter
- przy pracy ze statywem przy zoom-owaniu dość mocno zmienia się punkt ciężkości zestawu więc np. przy gimbalach trzeba mieć dłuższe szyny mocujące i ciężko je wypoziomować ale przy zablokowaniu ogniskowej oczywiście już wszystko OK


Generalnie nigdy nie testowałem na FX i z jakimś profesjonalnym systemem AF. Podobno wtedy jest jeszcze lepiej. Ja niestety robię po taniości więc się nie wypowiem. Gdybym miał kupować szkło dzisiaj miałbym zagwozdkę czy brać plastikowego Nikona 200-500 czy Sporta ale na szczęście jak brałem nie było takich dylematów.

Jeśli kto chce zobaczyć jak szkło sprawdza się w fotoloto zapraszam do mojej galerii. Wszystko w pełnej rozdzielczości i 90% bez jakiejkolwiek obróbki poza przyciachaniem do rozmiaru. Część może ma nawet EXIF-y:  https://500px.com/boguckimarcin
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Mori

  • Wiadomości: 1852
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2018, 08:44:39 pm »
Acha, przypomniałem sobie jeszcze jedną zaletę Sporta. Standardowo dostaje się 3 lata gwarancji a za naprawdę nieduże pieniądze można rozbudować to aż do 5 lat.
5 lat FABRYCZNEJ gwarancji a nie jakiegoś marketowego ubezpieczenia.
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1034
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2018, 07:41:31 pm »
Nic nie mam do 200-500, szukam drugiego dla młodej.

Musisz wziąć pod rozwagę, że sytuacja może się odwrócić - córce nie spodoba się waga i zabierze 200-500, a Ty będziesz focił Sportem :) :) Co ja akurat bym Ci polecił :)

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2018, 10:00:58 pm »
Dzięki chłopy za pomoc i wyczerpujące informacje. Muszę temat dogłębnie przemyśleć.
Coś tam się rodzi w tym temacie, ale na razie nic nie mówię.
Wielkie dzięki jeszcze raz o pozdrowionka.
Pozdrawiam
Robteek

Mori

  • Wiadomości: 1852
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2018, 09:35:38 am »
Robteek wypatruj mnie na imprezach bo ja się bardzo chętnie na jeden dzień zamienię swoim Sportem na Nikona 200-500. Sam jestem ciekaw porównania.
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2018, 05:34:23 pm »
Dzięki chłopy za pomoc i wyczerpujące informacje. Muszę temat dogłębnie przemyśleć.
Coś tam się rodzi w tym temacie, ale na razie nic nie mówię.
Wielkie dzięki jeszcze raz o pozdrowionka.

Jak widać z FB się urodził ;)

sila

  • Wiadomości: 1023
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pruszków
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2018, 07:40:41 pm »
Generalnie za morim. A tak moimi słowami:
- Ciężka jest baardzo. Podczas wiatru działa też jak żagiel i trochę buja  :D
- Zdarza się, że w serii co drugie zdjęcie nie ostre.
- Przy nalocie samolotu na wprost różnie bywa z ostrością. Przy panoramowaniu bez zarzutu.
- Przy gorszym świetle (deszcz, szarówka) statyczne kadry bez problemu. Dynamiczne znacznie słabiej.
+ Bardzo na plus i często korzystam z ogranicznika full/10m-nieskończonośc/2,6-10m. (przy włączonym ograniczniku wiadomo AF jest szybszy, nie lata po całym zakresie)
+ Blokada ogniskowej przy zadartym obiektywie w pionie wystarczająco trzyma/nie zmienia ogniskowej ani odrobinę.
+ Możliwość programowania stabilizacji w różnych konfiguracjach przez USB docka, aktualizacja oprogramowania i innych rzeczy (nie korzystałam ze wszystkich możliwości).
+ Szybka zmiana ogniskowej "pompowaniem". Znacznie szybsza i wygodniejsza metoda od kręcenia pierścieniem.
+ Pancerna osłona przeciwsłoneczna i przeciwludziowa (rozpychający się "ludź" - sprawdzone po panoramowaniu  ;D ).

200-500 nie miałam, nie wiem, nie znam się...

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1034
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: SIGMA 150-600 Sport - kto pomoże ?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:09:21 pm »

- Ciężka jest baardzo. Podczas wiatru działa też jak żagiel i trochę buja  :D
- Zdarza się, że w serii co drugie zdjęcie nie ostre.
- Przy nalocie samolotu na wprost różnie bywa z ostrością.
- Przy gorszym świetle (deszcz, szarówka) statyczne kadry bez problemu. Dynamiczne znacznie słabiej.

Z dobrych materiałów jest to musi ważyć :) Ja nie zauważyłem jakiejś powtarzalności w temacie nie trafiania w serii - w sensie, że co drugie.
Przy nalocie na wprost również nie odnotowałem. Nawet na Wildgarscie dawała radę, choć nie w 100% przypadków, ale to i stałki nie zawsze podołają :)
Przy gorszych warunkach nie zauważyłem większych problemów - a w Ostravie nie było lekko przecież w tym roku :) Ale może po prostu trafiłem na wybitną sztukę :)