Autor Wątek: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?  (Przeczytany 1117 razy)

marsjanin

  • Gość
AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« dnia: Sierpień 21, 2016, 02:42:02 pm »


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przygotowałem krótko w punktach jakie wykonywałem czynności żeby zrobić ten fotomontaż.

Nie jest to szczegółowy tutorial krok po kroku, ale możecie zobaczyć z czego i w jaki sposób to powstało.
Do tak prostego fotomontażu wystarczą 2 zdjęcia (ja wykorzystałem 3) i kilka podstawowych efektów w Photoshopie.

Ten instruktarz jest raczej dla osób potrafiących się posługiwać narzędziami Photoshopa. Nie tłumaczę dokładnie gdzie znajduje się jakieś narzędzie. Przyjąłem że raczej dla każdego mniej więcej będzie to jasne. Gdyby coś wymagało dodatkowego opisu to dajcie znać, postaram się odpowiedzieć.

Zanim zaczniecie działać wypadałoby mieć jakąś wizję tego co chcecie uzyskać. A później dobrać do tego zdjęcia. Ja w tym przypadku chciałem stworzyć fotomontaż imitujący klimat jaki jest na zdjęciach z Axalp.
Wybrałem zdjęcia: F-16, góry, oraz chmury.



1. Wyciąłem maszynę i wtopiłem krawędzie
Promień wtapiania należy zastosować w zależności od rozdzielczości zdjęcia na jakim pracujemy. Dla zdjęcia w niskiej rozdziałce wystarczy 1 piksel, dla wyższych 2-3, sami ocenicie jakie wtopienie będzie OK dla Waszego zdjęcia..



2. Utworzyłem nowy plik w PSie o wymiarach 2000x1125 px i na takim obszarze robiłem całość, ale wymiary są dowolne, więc jak kto lubi.

3. Do nowo utworzonego projektu daję zdjęcie gór w tło i F-16. Wstępnie kadruję tak jak mi odpowiada.



Oba zdjęcia były robione w różnych warunkach, więc na tym etapie nie wygląda to zbyt dobrze. Właściwie cała sztuka polega na tym żeby dobrze zbalansować kolory, tak żeby całość ze sobą grała i by wyglądało naturalnie. Czasem wystarczy pobawić się suwakami a czasem trzeba jeszcze oszukać światło i jakieś obszary rozjaśnić lub pociemnić. Wszystko zależy od zdjęć więc nie podam Wam złotego środka a jedynie wskazówka na czym należy się skupić.

Aaa... Jeśli na zdjęciach są jakieś niepotrzebne rzeczy to wiecie co z nimi zrobić... stempelek.




Jak pisałem we wstępie do fotomontażu wystarczą nam w tym przypadku 2 zdjęcia, ale czasem dobrze jest dodać coś więcej aby kompozycja była ciekawsza. Mimo iż nie są to najistotniejsze elementy i nie zwraca się na to uwagi, ale tworzy to pewną całość i warto dodać coś więcej.

4. Dodałem w tym przypadku zdjęcie chmur, które są tam gdzieś poniżej szczytu gór.



5. Zdjęcie chmur maskujemy tak żeby widoczne było tylko to co chcemy by było widoczne.

Wygląda to kiepsko, ale mając na uwadze, że tło będzie rozmyte to nie skupiam się jakoś specjalnie na tym maskowaniu.

Teraz czas na dopasowanie wszystkiego do siebie i niestety nie podam Wam co należy dokładnie jak ustawić, ponieważ każdy będzie ustawiał po swojemu w zależności od użytych zdjęć, ale możecie zobaczyć jak u mnie wygląda panel z warstwami.



Jak widać niektóre warstwy korygujące dodawałem tylko do wybranych warstw, a niektóre do całości.

Na tym etapie powinno już wszystko wyglądać przyzwoicie.

6. Ponieważ zdjęcie z F-16 było robione na tle nieba to kabina wymaga lekkiego dopracowania aby nie świeciła za bardzo. Musimy dodać trochę kolorów tła na załamującej obraz kabinie. Powiem szczerze że nie chciało mi się już bawić z tym dokładnie i zrobiłem to tylko tak by nie rzucało się w oczy. Jeśli do tej pory widząc końcowy efekt nie zwróciliście na to uwagi, to znaczy że jest OK :)
Utworzyłem zatem nowy plik, dodałem warstwę z gradientem i przy użycia filtra - Zniekształcenie/Ścinanie, dopasowałem kształt gradientu. Następnie tę warstwę przeniosłem do głównego pliku i dopasowałem do kabiny.



7. Kolejnym krokiem jest spłaszczenie warstw tła. Zaznaczam więc warstwę gór, chmur, oraz ich warstwy korekcyjne i łącze je w jedną warstwę z tłem.

8. Rozmywam tło, aby imitować panoramowanie - Filtr/Rozmycie/Poruszenie.

9. Tworzę gazy wylotowe:

          a. Spłaszczam wszystkie warstwy

          b. Wycinam na osobną warstwę obszar gdzie będą gazy



          c. Kombinuję z filtrem: Artystyczne/Foliowanie, oraz z rozmyciem gausowskim czy jaki się da by osiągnąć zadowalający efekt. Czasem trzeba użyć kilka razy tego samego filtra na np 2 warstwach wykorzystując przezroczystości. Ogólnie to trzeba pokombinować z tymi gazami bo to również zależy od zdjęcia.

          d. maskuję lub wymazuję krawędzie warstwy z gazami by miękko przechodziły w tło.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I to by było na tyle :)



Mam nadzieję, że udało mi się to jakoś jasno przedstawić i że będzie przydatne. Jeśli pojawią się jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć.


brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2016, 02:49:37 pm »
wszystko fajnie, ładnie, jednak te gazy bardzo nienaturalne są. Tu trza coś pomyśleć, wymyślić innego chyba. Szkoda, że nie ma filtra "termika", może wtedy by coś zdziałał ;)

Frodo

  • Top Gun
  • *******
  • Wiadomości: 1230
  • Najśmielszy z Niziołków :D
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2016, 02:51:41 pm »

Wielkie dzięki.
Wpadaj do Łodzi na jakiś napój wyskokowy :-)

marsjanin

  • Gość
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2016, 02:55:25 pm »
wszystko fajnie, ładnie, jednak te gazy bardzo nienaturalne są. Tu trza coś pomyśleć, wymyślić innego chyba. Szkoda, że nie ma filtra "termika", może wtedy by coś zdziałał ;)

Wymaga to jeszcze dopracowania, ale jestem prawie przekonany, że kombinacja 2-3 filtrów (foliowanie, rozmycia) powinna dać w miarę zadowalający efekt, ale trzeba by było się do tego bardziej przyłożyć.
Jeszcze w wolnej chwili spróbuję sposób na gazy dopracować. Jakby Ci się udało coś wykminić to daj znać.

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2016, 03:35:46 pm »
foliowanie, rozmycia + zniekształcenia może?

marsjanin

  • Gość
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 21, 2016, 03:54:16 pm »
foliowanie, rozmycia + zniekształcenia może?

Dokładnie w filtrach zniekształcenia trzeba szukać właściwego rozwiązania, dodałem szkło i to co zaczyna się tam dziać dobrze rokuje. Kombinujemy dalej.

marsjanin

  • Gość
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2016, 04:01:24 pm »
Co myślisz ?



Dodałem filtry: szkło i morskie fale

pepic

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 1646
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2016, 04:04:03 pm »
jak dla mnie gazy trochę za symetrycznie i za równo ale i tak  WOW :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2016, 04:27:36 pm wysłana przez pepic »

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2016, 04:55:59 pm »
co do symetrii to akurat tak było zaznaczone ale można przecież sobie ten obszar obrysować jak się chce.
No powiem Ci, że te morskie fale i szkło zaczynają robić robotę ;) Good job Mister :)

Rzepka

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 3301
  • Modelarz :)
    • Zobacz profil
    • RzepkaPHOTO
  • Skąd: Bielsko-Biała (EPBA)
Odp: AXALP dla ubogich, jak to zrobić?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2016, 10:00:12 pm »
Hehe całkiem fajne toto ale na chmurkach chyba bym dał jakieś mniejsze krycie bo jak dla mnie to trochę takie białe plamy wyszły... :)
Pozdrawiam :)