Autor Wątek: e-SPFL magazyn  (Przeczytany 1855 razy)

Hornet

  • Gość
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2016, 11:45:30 pm »
Zapomniałem dodać, że nie mogę czekać kolejnych 4 lat  ;)

marsjanin

  • Gość
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 04, 2016, 11:46:04 pm »
Mam 2 pytania (jeśli można :)).
1. Czy wydanie kolejnego numeru jest przewidziane w jakimś konkretnym terminie, czy raczej na zasadzie jak będzie to będzie ?
2. Z tego co widzę temat o prawach autorskich ma być rozwinięty w kolejnym numerze i w zapowiedzi jest opisane czego będzie dotyczyła kolejna część, ale czy w przyszłości jest zamysł by opisać również prawa tego co zostało uwiecznione na zdjęciu, jak choćby kwestie ochrony wizerunku, co fotograf może odsprzedać a czego nie i do jakiego rodzaju publikacji.  Czy tyko prawa autorskie ?


Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 05, 2016, 12:59:09 am »
Marsjanin, to o czym mówisz, to też prawa autorskie ;) A zamysły są - bliższe, czy dalsze ;)

marsjanin

  • Gość
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 05, 2016, 08:53:41 am »
Marsjanin, to o czym mówisz, to też prawa autorskie ;)

Sądziłem że te prawa ustawa opisuje jako "pokrewne" dlatego w pytaniu potraktowałem je oddzielne do autorskich, ale możliwe że się co do tego mylę.

A zamysły są - bliższe, czy dalsze ;)

Pozostaje czekać co się wydarzy z nadzieją że nie będzie to za 8 lat ;)



Edycja:
Doczytałem właśnie ustawę. Prawa pokrewne są jeszcze osobno spisane, więc masz rację że ochronę wizerunku można rozpatrywać jako prawa autorskie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2016, 09:09:29 am wysłana przez marsjanin »

Słowik

  • Wiadomości: 506
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 05, 2016, 12:02:49 pm »
Mam 2 pytania (jeśli można :)).
1. Czy wydanie kolejnego numeru jest przewidziane w jakimś konkretnym terminie, czy raczej na zasadzie jak będzie to będzie ?
2. Z tego co widzę temat o prawach autorskich ma być rozwinięty w kolejnym numerze i w zapowiedzi jest opisane czego będzie dotyczyła kolejna część, ale czy w przyszłości jest zamysł by opisać również prawa tego co zostało uwiecznione na zdjęciu, jak choćby kwestie ochrony wizerunku, co fotograf może odsprzedać a czego nie i do jakiego rodzaju publikacji.  Czy tyko prawa autorskie ?

Marsjanin, może tu znajdziesz kilka ciekawych informacji.

http://fotoprawo.pl/index.php/category/aktualnosci/

marsjanin

  • Gość
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 05, 2016, 01:57:23 pm »
Dzięki Słowik, kiedyś u nich przeglądałem te wątki, dużo przydatnych informacji ale nie znalazłem wtedy tego, czego szukałem. Jeszcze się tam rozejrzę.

bronek

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 1523
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock/Warszawa
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 05, 2016, 02:49:28 pm »
2. Z tego co widzę temat o prawach autorskich ma być rozwinięty w kolejnym numerze i w zapowiedzi jest opisane czego będzie dotyczyła kolejna część, ale czy w przyszłości jest zamysł by opisać również prawa tego co zostało uwiecznione na zdjęciu, jak choćby kwestie ochrony wizerunku, co fotograf może odsprzedać a czego nie i do jakiego rodzaju publikacji.  Czy tyko prawa autorskie ?

Obawiam się iż nawet Spad nie odpowie na wszystkie pytania z tej dziedziny. Jeśli ograniczysz je do terytorium RP, zarówno w kwestii publikacji jak i miejsca wykonania to jest szansa na w miarę prostą i spójną  wykładnie. niestety po opuszczeniu sprawa mocno się komplikuje, szczególnie w kwestii "wolności panoramy".

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 05, 2016, 03:03:41 pm »
2. Z tego co widzę temat o prawach autorskich ma być rozwinięty w kolejnym numerze i w zapowiedzi jest opisane czego będzie dotyczyła kolejna część, ale czy w przyszłości jest zamysł by opisać również prawa tego co zostało uwiecznione na zdjęciu, jak choćby kwestie ochrony wizerunku, co fotograf może odsprzedać a czego nie i do jakiego rodzaju publikacji.  Czy tyko prawa autorskie ?

Obawiam się iż nawet Spad nie odpowie na wszystkie pytania z tej dziedziny. Jeśli ograniczysz je do terytorium RP, zarówno w kwestii publikacji jak i miejsca wykonania to jest szansa na w miarę prostą i spójną  wykładnie. niestety po opuszczeniu sprawa mocno się komplikuje, szczególnie w kwestii "wolności panoramy".

Krótko żyjesz Bronisław...

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 05, 2016, 03:09:32 pm »
 ;D ;D ;D ;D ;D

marsjanin

  • Gość
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 05, 2016, 03:41:36 pm »
Bronek prawo podlega interpretacji, więc może czasem trudno jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie. Ja jestem dość ogólnie obeznany w prawach autorskich, ale są zagadnienia, których paragrafy bezpośrednio nie regulują, dlatego warto czasem poznać zdanie kogoś kto siedzi w temacie bo może wie coś więcej. Ten wątek dotyczy e-magazynu, więc chyba też nie ma co rozgadywać się tutaj dokładniej o prawach autorskich, ale przydałoby się opisać możliwie dogłębnie kwestię prawną zarówno od strony prawa które przysługują fotografowi do jego dzieła, co już Spad zrobił w magazynie, ale także od strony możliwości prawnych do odsprzedawania zdjęć jak i ograniczeń, bo nie wszystko co pstrykniemy do wszystkich celów możemy sprzedać. Jeśli magazyn ukazywałby się w jakimś okresie dwumiesięcznym czy kwartalnym to byłoby dobrze rozkminić kwestię prawną możliwie dogłębnie.

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 05, 2016, 09:13:47 pm »
Jeśli magazyn ukazywałby się w jakimś okresie dwumiesięcznym [...]
No ba...  ::)

bronek

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 1523
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock/Warszawa
Odp: e-SPFL magazyn
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 06, 2016, 09:50:54 am »
Bronek prawo podlega interpretacji, więc może czasem trudno jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie. Ja jestem dość ogólnie obeznany w prawach autorskich, ale są zagadnienia, których paragrafy bezpośrednio nie regulują, dlatego warto czasem poznać zdanie kogoś kto siedzi w temacie bo może wie coś więcej. Ten wątek dotyczy e-magazynu, więc chyba też nie ma co rozgadywać się tutaj dokładniej o prawach autorskich, ale przydałoby się opisać możliwie dogłębnie kwestię prawną zarówno od strony prawa które przysługują fotografowi do jego dzieła, co już Spad zrobił w magazynie, ale także od strony możliwości prawnych do odsprzedawania zdjęć jak i ograniczeń, bo nie wszystko co pstrykniemy do wszystkich celów możemy sprzedać. Jeśli magazyn ukazywałby się w jakimś okresie dwumiesięcznym czy kwartalnym to byłoby dobrze rozkminić kwestię prawną możliwie dogłębnie.

Marsjanin na początek zacznij od miejsca wykonania zdjęcia - Polska czy zagranica. Uwierz mi że różnice pomiędzy Polską a choćby Niemcami. Ja się nie znam na prawie, a po ostatnich szkoleniach z prawa prasowego, autorskiego i jakiś pokrewnych dziedzin - twierdzę że nic nie wiem :) Nawet w temacie RP :)