Autor Wątek: Ściganki  (Przeczytany 992 razy)

marsjanin

  • Gość
Ściganki
« dnia: Czerwiec 05, 2016, 11:46:21 am »
Czołem

Nieudany debiut mamy już za sobą :)

Tym razem wrzucam zdjęcia z wyścigów.

Dobrze nawet że nie są to zdjęcia lotnicze bo chciałbym się dowiedzieć od was czegoś więcej na temat tego jak podchodzicie do obróbki w takim klimacie. Zauważyłem że macie swoje preferencje, ale chodzi mi jakby bardziej o to czy inność od przyjętych tu standardów jest jak najbardziej OK, czy raczej akademicko i poprawnie. Nie chodzi mi o rozkminianie ogólnie co można a czego nie w fotografii, tylko o tym co wrzucamy na to forum.

Jak podchodzicie np. do przepaleń, czy poruszenia itp. Gdzie jest dopuszczalna granica, czy jak już wrzucamy to tylko żyleta bez kompromisów, czy trochę luzu i pozwalamy sobie na przerysowanie pewnych partii, bo tak akurat nam się podoba ?
Czy lepiej wrzucić 3 ekstra zdjęcia, czy 10 z czego 7 jest tylko w miarę dobre ? Czy chwalimy się tylko tym co najlepsze, czy też pokazujemy ogólnie co pstryknęlismy na jakieś imprezie (oczywiście nie ma na myśli że wrzucamy wszystko jak leci, tylko np wyselekcjonowane 20 zdjęć z czego nie każde musi być jakieś super ekstra)?

Obiecuję, że tym razem będę więcej słuchał i postaram się mniej dyskutować, a to co napiszecie pozwoli mi się dowiedzieć czego oczekujecie zanim wrzucę koleje zdjęcia lotnicze :)


1


2


3


4


5


6


7


8


9
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2016, 11:48:47 am wysłana przez marsjanin »

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2016, 04:52:11 pm »
Ten secik zdecydowanie lepszy ;)
Staraj się kadrować w panningu 16:9  - IMHO ładnie by wyglądało.
6. cięłabym za drzwiami i zostawiła więcej miejsca z przodu - jeśli masz, no i 16:9;
7. 16:9 aż się prosi

Biorę 4. - lubię taki klimat :)
Pozdrawiam,
Ewa

AroOo

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Skąd: Żyrardów
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2016, 07:00:51 pm »
2 mi się widzi, ale...
biere 3 ;P bo mam tam w środku koleżankę ;) :)
BTW. jak teraz wygląda sytuacja z wchodzeniem i foceniem na torze? jakieś większe formalności czy raczej na spokojnie?

Pzdr
A

marsjanin

  • Gość
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2016, 08:50:51 pm »
Pilotex, dzięki, wezmę pod uwagę 16:9. Jeśli chodzi o kadr zdjęcia nr 6 to też wolałbym więcej powietrza z przodu, ale to jest 100% kadru z aparatu, nie ciąłem tego zdjęcia. Chwile później zaczęło solidnie padać i to auto wycofało się z wyścigu przez co nie miałem możliwości innego wykadrowania.

AroOo, nie wiem jak formalności, to był spontan z tym tortem, chciałem przetestować obiektyw, sprawdziłem co na torze i podjechałem. Zdjęcia robiłem z trybuny i spod wierzy.

krispol

  • Wiadomości: 2569
  • W oczekiwaniu na Air Show
    • Zobacz profil
  • Skąd: Puławy
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:04:49 pm »
Biorę to po całości :)

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:23:10 pm »
W 4 jak dla mnie ten trawnik raczej przeszkadza niż coś wnosi w związku z tym inaczej bym kadrował.
2 i 6 niezdecydowane cięcia na kołach, dla mnie do poprawy.
Szukałbym również miejscówek gdzie dałoby się niżej zejść z perspektywą, lepiej to wygląda w przypadku focenia samochodów IMHO.

marsjanin

  • Gość
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:45:51 pm »
larky,  2 i 6 nie były cięte, to 100% kadru,. Jak pisałem nie miałem już wczoraj okazji złapać tego auta z 6 w inny kadr bo się wycofał z wyścigu. Na 2 podoba mi się co się tam dzieje, więc postanowiłem wrzucić w oryginalnym kadrze.

Szukałem miejsca gdzie można zrobić zdjęcia z niższej perspektywy, ale na torze byłem pierwszy raz i nie znam tam miejsc gdzie można się zasadzić no dobre zdjęcia. Chyba cały tor otacza 3 metrowy płot (przynajmniej tam gdzie ja byłem w miejscach dostępnych dla publiki), więc żeby mieć czysty strzał trzeba wejść na samą górę trybuny. Dziś pojechałem ponownie na tor z postanowieniem poszukania lepszego miejsca, ale znalazłem tylko gorsze i koniec końców wróciłem na tę trybunę gdzie wczoraj fociłem. :D
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2016, 09:48:23 pm wysłana przez marsjanin »

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2383
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2016, 10:40:32 pm »
generalnie za poprzednikami, secik zdecydowanie lepszy niz debiut. Obróbka jest mniej agresywna i przez to bardziej znośna. GEneralna uwaga ode mnie to kadrowanie, zdecydowanie musisz nad tym popracować. Kadry takie jak 2 i 6 do bani  :( to ciecie na tylnym kole zupełnie nie pasuje i psuje kadr. 3 powinna być w 16:9 i ja bym tu spróbował jakiś skośik np przód auta pod górkę, 4 można dać ciaśniej bo ta trawa po prawej stronie nie pasuje i do tego odciąga wzrok a 5 i 7 ma za dużo miejsca po prawej stronie

marsjanin

  • Gość
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2016, 11:02:14 pm »
Może jedno zdjęcie z dziś z zastosowaniem sugestii 16:9 + lekki skosik pod górkę

10

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 05, 2016, 11:19:40 pm »
To Tor Poznań?

Zestaw dobry. Uwagi odnośnie kadrowania popieram, obróbka nie wszędzie mi pasuje, ale to rzecz gustu. Generalnie za jakość plus.

Konkretnie:

1 - cała, nadaje się na tapetę do Windowsa :)
2 - przyciąłbym do połowy i zrobił z tego same pyski, jako pojedynek,
3 - mnie tam pasuje,
4 - super, też tego wariata kiedyś robiłem na torze. To chyba jakaś wariacja lotusa elise, aye?
5 - tutaj bliżej nieco bym widział samochód, jako wypełnienie kadru,
6 - no niestety, cięcie takie sobie, do tego czas krótszy, niż przy innych, przez co koła bardziej zamrożone,
7 - patrz 5,
8 - mniej dołu, więcej góry, wyszedłby ładny portret bez rozpraszacza na dole,
9 - w sumie to to samo, co kadr nr 5,
10 - biorę całą :)

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2016, 11:26:33 pm »
(...)4 można dać ciaśniej bo ta trawa po prawej stronie nie pasuje(...)
Napisz wprost, że trawa nieostra ;)

A tak poważnie to zdecydowanie posłuchaj "przedpiszców", a w szczególności szamala. Dynamikę na zdjęciu osiągasz nie tylko poprzez panoramowanie ale również przez ten nieszczęsny wektor ruchu, czyli panoramowanie + lekki skosik + trochę powietrza z przodu i będzie dobrze. Musisz na zdjęciu pokazać to w ten sposób, żeby odbiorca wiedział skąd dokąd leci samolot, czy jedzie samochód.  #10 obciąłbym jeszcze pod tą barierką od płota czy czegoś tam. Z całego setu #6 do kosza za to ciachnięte koło albo do solidnego przekadrowania (np. cięcie pionowe wzdłuż krawędzi zaczynającego się błotnika - tak bym to widział)

Cytuj
Czy lepiej wrzucić 3 ekstra zdjęcia, czy 10 z czego 7 jest tylko w miarę dobre ? Czy chwalimy się tylko tym co najlepsze, czy też pokazujemy ogólnie co pstryknęlismy na jakieś imprezie (oczywiście nie ma na myśli że wrzucamy wszystko jak leci, tylko np wyselekcjonowane 20 zdjęć z czego nie każde musi być jakieś super ekstra)?
Ja jestem zwolennikiem aby pokazać wyselekcjonowane fotki, które będą się podobać i zrobią wow, niż wrzucać ileś tam, z czego kilka będzie fajnych. Te dziadoskie przytłoczą te lepsze i nikt na to nie spojrzy drugi, czy trzeci raz.

Cytuj
Jak podchodzicie np. do przepaleń, czy poruszenia itp. Gdzie jest dopuszczalna granica, czy jak już wrzucamy to tylko żyleta bez kompromisów, czy trochę luzu i pozwalamy sobie na przerysowanie pewnych partii, bo tak akurat nam się podoba ?
Dwa razy w życiu chyba fociłem jakieś rajdy, także doświadczenia wielkiego nie mam. Przepały, czy poruszenia to chyba w każdym rodzaju fotografii są słabo odbierane, przynajmniej tak mi się wydaje. Nie dodaje to chyba jakiegoś splendoru fotce. Chyba, że taka jest wizja autora i tak wg niego musi być, to nie wnikam ;)
Jak obrabiałem fotki rajdowe, to w zasadzie nie ingerowałem w naturę. Standardowa procedura, czyli kadrowanie, jasność, kontrast, ewentualnie jakaś maska wyostrzająca.




« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2016, 11:29:17 pm wysłana przez brovarsky »

marsjanin

  • Gość
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 05, 2016, 11:32:22 pm »
Sławol, tak, to Tor Poznań. Co do auta na 4 to nie mam pojęcia co to jest.

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 06, 2016, 01:07:18 am »
Ta, sprawdziłem swoje stare zdjęcia, nawet nr 38 się zgadzał. Zresztą na 10-tce masz ten sam samochód, tylko bez takich dużych modyfikacji ;)
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Fisher

  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 06, 2016, 09:59:05 pm »
Fajny secik, aczkolwiek dla mnie 2 i 6 do kosza....
Ogólnie ZS .....
Czwórka super, ale czy podczas takiej ulewy jest tak jasno? Nie byłem, to do końca nie wiem, ale jakoś tak mi nie pasuje ....  :)
Niektóre kadry są lekko poruszone, ale bronią się
Nie poszalałeś trochę z intensywnością kolorów i jaskrawości? Tak mi się zdaje   :)
Jakim zestawem focisz?   :) 

marsjanin

  • Gość
Odp: Ściganki
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 06, 2016, 10:39:34 pm »
Z obróbką jeszcze się bawię, właściwie szukam klimatu który bardziej będzie mi odpowiadał. Zszedłem trochę z kontrastem i nasyceniem, ale nadal mam niedosyt.
Co do 4 to rozjaśniłem.

Zdjęcia robiłem Canonem 6D + Tamron 150-600

11



12



13



14