Autor Wątek: Soft do obróbki zdjęć  (Przeczytany 2879 razy)

Hornet

  • Gość
Soft do obróbki zdjęć
« dnia: Kwiecień 26, 2016, 10:32:13 am »
Drodzy, zwracam się do Was po poradę. Znalazłem na allegro takie oto programy:

1. Adobe Photoshop & Premiere Elements 13 PL w cenie 476 PLN
oraz
2. Adobe Lightroom 6 Multiple Platforms EN w cenie 529 PLN

Dotychczas korzystałem z darmowej, trialowej wersji LR, ale się skończyła...

W związku z tym pytam, który byście polecili początkującemu użytkownikowi ?

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2016, 10:36:36 am »
photoshopa + lightrooma mozesz miec na abonament za 10 EUR na miesiac - tez jakas alternatywa
odpada wowczas kupowanie aktualizacji itp itd.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2016, 11:45:25 am wysłana przez kichu »

Rzepka

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 3301
  • Modelarz :)
    • Zobacz profil
    • RzepkaPHOTO
  • Skąd: Bielsko-Biała (EPBA)
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2016, 11:09:30 am »
Za kichem :)
Pozdrawiam :)

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2016, 11:26:20 am »
Dokładnie za Kichem, jedyna słuszna opcja IMHO

Hornet

  • Gość
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 26, 2016, 11:51:45 am »
Dzięki panowie. Przyznam, że trochę zbiliście mnie z tropu. Sądziłem,że lepszą opcją będzie posiadanie softu na kompie. Teraz mam zagwostkę. No i zrodziły mi się kolejne pytania, a mianowicie, w czym dostęp abonamentowy jest lepszy oraz czy w przypadku edycji zdjęć przez wersję abonamentową sama obróbka odbywa się tylko on-line ?

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 26, 2016, 12:15:13 pm »
Soft potrzebuje dostpu do internetu tylko po to zeby raz na miesiac sprawdzic czy masz oplacona subskrypcje. Nic sie nie robi online. To jest normalny soft ktory sciagasz na kompa i niczym nie rozni sie funkcjonalnie od kupionego fotoszopa czy lightrooma (obie wersje to jest - w zasadzie byl - ten sam instalator). Jedyne co sie odbywa online to to, ze raz na miesiac program czas łączy się z serwerem adobe i sprawdza czy masz aktualna subkrypcje - na takiej samej zasadzie jak niektore programy sprawdzaja online raz na tydzien czy miesiac czy jest jakas aktualizacja. Nawet tego nie widzisz. Jakbys nie mial internetu i by się nie mógł połaczyć to bedzie chodzil przez trzy miesiace offline, zanim sie nie zablokuje i tyle, co jakiś czas Cię o tym ostrzegają. Wystarczy wówczas jedno uruchomienie, gdy masz dostep
do internetu i po sprawie.

W czym jest lepszy, użytkowo niczym, to jest po prostu inny model sprzedaży oprogramowania, rozni sie tym ze nie kupujesz softu i np. za rok placisz za aktualizacje, jak bylo do tej pory tylko placisz
i zawsze mozesz korzystac z najnowszej dostepnej wersji. Duze aktualizacje wychodza jakos raz na pol roku.

O ile w przypadku korzytania z samego Lightrooma mozesz jeszcze kalkulowac czy temat się opłaca, o ile jak ktos korzystal np. z PSa to policz sobie koszt na start kilku tysiecy plus tysiak do poltora raz na rok z do poltora z kawalkiem za aktualizacje i porownac to z 50 zl na miesiac i 0 zl kosztów początkowych. Zanim bys wyszedl na zero minelo by dobrych kilkat lat.

Ja jak kupilem aktualizacje, to jeszcze np. sprzedalem stara wersje pudełkową za dobra kasę :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2016, 12:49:51 pm wysłana przez kichu »

Hornet

  • Gość
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2016, 12:32:54 pm »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź Krzysztof. Właśnie o zwrot z inwestycji chodziło mi najbardziej  8)

Arturo

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 396
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łomianki

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2016, 01:05:23 pm »
Dokładnie.

Arturo

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 396
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łomianki
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2016, 01:09:43 pm »
Trzeba brać.
Ja też póki co na jakimś paździerzu obrabiam.

keren

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • fotografkonin
  • Skąd: Koziegłowy
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2016, 03:29:08 pm »
Od ponad roku jadę na wersji abonamentowej. Miałam też obiekcje, ale teraz widzę, że to był dobry wybór. Choćby aktualizacje pod nowy sprzęt czy pojawiające się nowe rzeczy w programie albo poprawa tych, które już są... W wersji pudełkowej może tak to nie wkurzało, bo nie było innej opcji. Coś nie do końca działało i już. Teraz po aktualizacjach widzę różnicę. Na +. No i wspomniana kwestia kasy... na pierwszego PS poszło 3500zł... i gdyby nie datacja pewnie bym go nie kupiła. Teraz co miesiąc nie boli, bo mała kwota. Moim zdaniem- abonament to dobry wybór.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 26, 2016, 03:55:50 pm »
No wlasnie... cena nowego PS styknie na 5-6 lat płacenia abonamentu (a gdzie tu jeszcze płacenie za aktualizacje).

Hornet

  • Gość
Odp: Soft do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 26, 2016, 04:12:15 pm »
Rozwialiście moje wątpliwości. Nie pozostaje nic innego jak tylko brać  ;D  Podziękował