Autor Wątek: Archiwizacja zdjęć  (Przeczytany 2682 razy)

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2016, 11:43:16 am »
Kichu, dzięki za tipa z Crashplan! Właśnie przerzucam do chmury ;)
ZZ :)

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 03, 2016, 04:06:14 pm »
Mi zaczyna się kończyć miejsce na zewnętrznym, więc zamierzam zainwestować w NASa sobie teraz + 2 dyski WD Red po 3TB w RAIDzie [tak, żeby się na oba to samo zapisywało]. Powinno na 2-3 sezony wystarczyć.
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

maymar

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2016, 07:46:03 pm »
U mnie prócz dysków to poczciwe płyty BD - trochę zabawy jest przy nagrywaniu ale nie martwię się ze coś przez przypadek usunę.

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 03, 2016, 08:45:01 pm »
Każdy ma swoje metody.
W kompie mam archiwum roczne, przez cały rok zrzucam foty do kompa ( dysk 2T ); do tego mam na 2 NAS'ach ustawione archiwa "życiowe" ;); automatycznie tworzą się kopie z kompa na NAS'y.
Kicha pomysł z dyskami niezależnymi też jest dobry; ale z czasem to tych dysków będzie ;)
Tadek, pokazywałeś mi te nas-y jednak mam pytanie, czy one robią tylko za obudowę do dysków, czy to ma jakiś wewnętrzny soft ?
Pozdrawiam
Robteek

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 03, 2016, 08:52:25 pm »
Każdy ma swoje metody.
W kompie mam archiwum roczne, przez cały rok zrzucam foty do kompa ( dysk 2T ); do tego mam na 2 NAS'ach ustawione archiwa "życiowe" ;); automatycznie tworzą się kopie z kompa na NAS'y.
Kicha pomysł z dyskami niezależnymi też jest dobry; ale z czasem to tych dysków będzie ;)
Tadek, pokazywałeś mi te nas-y jednak mam pytanie, czy one robią tylko za obudowę do dysków, czy to ma jakiś wewnętrzny soft ?

One mają procesor, pamięć i wewnętrzny soft; sterujesz wszystkim z poziomy kompa po sieci ( kabel ).

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 03, 2016, 09:51:09 pm »
Ale rozumiem, że kupuje się tylko tą obudowę na np. 2, 3 lub 4 dyski , tak ?
Pozdrawiam
Robteek

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 03, 2016, 10:30:15 pm »
Kupujesz serwer NAS - najtańsze z rozsądnym stosunkiem jakość cena są Zyxele; Synology to też dobra firma.

Jest to obudowa, ale funkcjonuje bardziej w sumie jak komputer, ma normalny procesor i pamięć i firmware, obsługujesz to po sieci. I slot na dysk. Najlepiej jak 2 lub więcej. To pracuje w sieci lub na USB.

I teraz:

Jeżeli ma 2 sloty na dyski, to często można skonfigurować te dyski jako 'macierz' w systemie RAID.

Systemy RAID oznaczane są cyferkami.

RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks – nadmiarowa macierz niezależnych dysków) – sposób wykorzystania w systemie komputerowym dwóch lub większej liczby dysków twardych, w którym dyski te współpracują pomiędzy sobą. Osiąga się w ten sposób szereg różnorodnych możliwości nieosiągalnych przy użyciu zarówno pojedynczego dysku, jak i kilku dysków podłączonych jako oddzielne.

I teraz tak: RAID 0 - kilka dysków widzianych jest jako jeden. To mnie nie interesuje; RAID 1 - dwa dyski, są na nich takie same dane, ale w kompie widzisz go jako jeden dysk. Jeżeli jeden z dysków jebnie, to na drugim masz te same pliki, bo jest on de facto klonem pierwszego. Ale pliki - zgrywasz tylko raz :)

RAID 2-5 to inne układy stosowane czasem w archiwizacji danych - ale generalnie  0 i 1 są najpowszechniejsze.

Mam nadzieję nic nie pokręciłem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2016, 10:32:00 pm wysłana przez Jack S. »
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Mori

  • Wiadomości: 1852
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 04, 2016, 09:29:21 am »
Wiesz Jack, z punktu widzenia serwerów to powiedziałbym że RAID 2-5 nie jest stosowany czasami tylko zazwyczaj :)
RAID 1 ma sens tylko przy 2 dyskach. Jeśli masz ich w NAS-ie więcej to używasz RAID 2-5
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 04, 2016, 09:39:40 am »
Wiesz Jack, z punktu widzenia serwerów to powiedziałbym że RAID 2-5 nie jest stosowany czasami tylko zazwyczaj :)
RAID 1 ma sens tylko przy 2 dyskach. Jeśli masz ich w NAS-ie więcej to używasz RAID 2-5

Dokładnie, mam 6 dysków i ustawiony RAID 5 :).

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 04, 2016, 09:44:19 am »
Correct, miałem oczywiście na  myśli macierze dwudyskowe :)
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 04, 2016, 07:12:55 pm »
Dzieki za wyczerpujące informacje. Musze to zanabyć i dzięki Wam jestem  mądrzejszy.  :)
Pozdrawiam
Robteek