Autor Wątek: Archiwizacja zdjęć  (Przeczytany 2681 razy)

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Archiwizacja zdjęć
« dnia: Listopad 10, 2015, 12:13:31 pm »
Ponieważ stoję przed problemem braku miejsca na moje zdjęcia, chciałbym poprosić o podpowiedź co teraz jest na czasie.
Nowy dysk (pewnie ze a TB) jak już to jaki? A może jakieś chmury stojące w kącie, albo jakoś inaczej rozwiązać temat?
Pozdrawiam

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2015, 12:16:18 pm »
jak dla mnie sensowne minimum to 3 kopie czyli np. (A) komp +  (B) dysk zew +  (C) chmura (jakby ci ktos mieszkanie okradł np.)

oczywiście im wiecej kopii  (punkt B) - np. na dyskach zew - tym bezpieczniej

i nikt tutaj nic nowego w zasadzie do tej pory nie wymyslil - realizacje tego rozwiazania rozni sie juz tylko kosztami w zaleznosci od ilosci GB/TB ktore potrzebujesz na archiwum
jednemu starczy nawet maly przenosny dysk 1/2/3 TB na dodatkowe kopie - innemu kilkunastoterabajtowy NAS, tak naprawde mozna ten podstawowy wariant juz tylko rozbudowywac
w zalenosci od ilosci $$$  ktore posiadasz, np. na zasadzie komp + dysk w domu + drugi dysk w innej lokacji + chmura etc.

ja np. robie tak, ze istotne dane mam w

- kompie
- dysku zew w domu
- dysku zew ktory trzymam poza domem
- chmurze

dodatkowo cała surowke (nefy) archiwizuje na malych dyskach 2.5 calowych na zasadzie, kupuje dysk na poczatku roku, kopiuje tam wszystkie zrzucone z aparatu nefy i jak sie dysk
zapcha to dostaje swoj numerek i idzie do szafy i kupuje nastepny

« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2015, 12:31:37 pm wysłana przez kichu »

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2015, 01:03:00 pm »
Każdy ma swoje metody.
W kompie mam archiwum roczne, przez cały rok zrzucam foty do kompa ( dysk 2T ); do tego mam na 2 NAS'ach ustawione archiwa "życiowe" ;); automatycznie tworzą się kopie z kompa na NAS'y.
Kicha pomysł z dyskami niezależnymi też jest dobry; ale z czasem to tych dysków będzie ;)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2015, 01:27:13 pm »
jak Ci sie ktos wlamie albo chata spali z nasami to i pięć nasów nie da rady :) wiec jedno archiwum poza domem zawsze sie przyda

i znaczenie ma tez w jaki sposob robimy kopie z kompa - bo dobrze by bylo zeby kopia nie kasowala danych ktore usuniemy z kompa
bo jesli np. przez pomylke i nieuwage wywale sobie folder z ulubionymi fotami z kompa i mam ustawiona kopie tak ze ma byc lustrzanym
obrazem tego co mam w kompie, to przy najblizszej archiwizacji pozbede sie tych zdjec rowniez z kopii :)

raz przez 5 lat mi sie taki numer zdarzył i d... uratowalo mi archiwum w chmurze, ktore jest tak ustawione, ze nigdy nie usuwa zadnych
plikow (takze tych skasowanych z kompa)

« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2015, 01:31:43 pm wysłana przez kichu »

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2383
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2015, 02:10:22 pm »
Ja stosuje rozwiazanie zbliżone do Kicha, co do chmury to zacząłem korzytsać z OneDrive przy okazji zanabycia pakiety Office 2016. Na razie sie nie wypowiadam bo używam za krótko.

A tak przy okazji Kichu jaki soft używasz do archiwizacji na Mac'u?

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2015, 02:16:57 pm »
Ja nie mam Maca :) Chmury typu Onedrive, Google Drive, Dropbox etc. maja te wade ze usuniety plik z kompa znika z niej po np. 30 dniach.

Ja jeśli chodzi o chmure korzystam z Crashplan - 59 USD rocznie - archiwum bez limitu pojemności - mam w tej chwili zbackupowane 6TB
danych, do tego chmurka nie usuwa skasowanych danych - w ogole full opcji mozna sobie poustawiać. To taka chmurka typowo do
archiwizacji.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2015, 02:19:31 pm wysłana przez kichu »

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2015, 06:34:39 am »
Kichu, dzięki za tipa z Crashplan! Właśnie przerzucam do chmury ;)

Dyziek

  • Wiadomości: 2296
  • Potas:)
    • Zobacz profil
    • www.dyziek.com
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2015, 03:50:57 pm »
Kichu a nie myślałeś o Amazon cloud ?

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2015, 04:04:01 pm »
Nie, generalnie dlatego, ze Crashplana uzywam juz pare latek, funkcjonalnie mam to co chcę, a nie będę przerzucał parę TB na inną chmurę dla idei :)

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1034
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2016, 12:51:04 pm »
Mi się właśnie miejsce skończyło na dysku stacjonarnym, zgrałem część fotek na dvd (po czym pojawił się problem z prędkością zapisu) no i oczywiście jedna kopia jest na przenośnym 1TB. Pytanie co teraz zrobić, kupić drugi 1TB? Nie wiem czy to nie jest zbyt duże ryzyko, bo z tymi dyskami też różnie bywa słyszałem...(gdybym np. chciał tylko na dyskach zewn. trzymać). Chyba, żeby w jakiś porządniejszy i pojemniejszy dysk zainwestować albo w tą chmurę się pobawić, sam już nie wiem :)

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2016, 02:58:51 pm »
Dysk zewnętrzny, intensywnie używany, niestety też ulega fizycznej degradacji. Co innego jeżeli leży na półce, co innego, jeśli masz go podpiętego na sztywno do kompa cały czas. Z moich doświadczeń - po 5 latach zaczynają się różne dziwne rzeczy dziaćć częstokroć.
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2016, 09:28:54 pm »
Np.szlag go trafia. Tak jak u mnie. Na szczęście zawartość odzyskana.

Mori

  • Wiadomości: 1852
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2016, 10:54:32 am »
Ja też generalnie trzymam 3 kopie: dysk kompa, dysk zewnętrzny i chmura. Tyle że do chmury to lecą już tylko te fotki które przejdą pełny odsiew na dyskach i rokują na obróbkę.
Dodatkowo karty czyszczę dopiero na kolejnej imprezie, tak na wszelki wypadek... :)
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Helmut

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 775
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2016, 10:29:32 pm »
Dodatkowo karty czyszczę dopiero na kolejnej imprezie, tak na wszelki wypadek... :)

łeee ja czyszczę na bieżąco i przede wszystkim nie walę serią

PC

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
    • Pokazy Lotnicze Online
  • Skąd: Bytom
Odp: Archiwizacja zdjęć
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2016, 12:25:01 am »
- Dwa dyski w komputerze na raidzie do tego dysk sieciowy Qnap najlepiej model z obsługą min. 2 dysków twardych. /do niego dyski WD 2lub 4 TB z serii Red lub purple./
jakaś chmura tez juz teraz wskazana, w sumie ceny poleciały w dół...