Autor Wątek: RIAT 2014  (Przeczytany 1320 razy)

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
RIAT 2014
« dnia: Grudzień 29, 2014, 11:04:48 pm »
Witam Was po długiej przerwie.

Dość dawno nie logowałem się na forum i dość dużo u mnie się zmieniło - zmarnowałem prawie pół roku w oczekiwaniu na medicala, wciągnąłem się w motocykle, miałem nieco więcej pracy zawodowej. Ostatnio, kiedy robiłem zdjęcia, to chyba coś koło października pod płotem w EGCC.

Mam tutaj jednak kilka fotek z RIAT 2014. Ogólnie całe pokazy były do bani w tym roku. Mieliśmy  dużo więcej pracy niż ostatnio, mniej ludzi w zespole, no i jeden dodatkowy dzień pokazów, kiedy to wszystko zostało zrzucone nam na łby niczym seksowny wór ziemniaków. W piątek nikt nic nie wiedział, a znakomita większość odwiedzających o coś musiała pytać :).

Spotkałem też pana prezesa z kimś jeszcze - niestety nie pamiętam imienia - co jak co, ale te Wasze sexi koszulki i niektóre twarze rzucają się w oczy nawet w tłumie kilkudziesięciu tysięcy ludzi :).

Jeżeli chodzi o moje focenie na pokazach - była to moja osobista porażka. Pierwsze dwa dni prawie kompletnie spalone, później nawet nie miałem czasu, żeby się przymierzyć do strzału, więc większość wyszła poruszona, do tego pogoda też nie rozpieszczała zbytnio, a jako wisienkę na torcie miałem zaserwowany przyjazd mojej rodzinki. Oczywiście fajna sprawa, ale akurat wtedy latał F-16 RNLAF i kilka innych ciekawych sztuk.

Po gejmbojowej sesji i szybkim przejrzeniu kadrów na lapku, wrzuciłem je w największą dziurę na dysku i nie wracałem do nich aż do teraz. Kilka sztuk sobie zachowam na pamiątkę, nauczyłem się też kilku nowych sztuczek w PS, więc prosiłbym o zerknięcie i być może jakieś wskazówki odnośnie obróbki.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9. 

10.

11.

12.

13.

Ostatnie foto, to aktualnie szczyt moich możliwości jeżeli chodzi o obróbkę, a jednocześnie pierwsze obrobione inaczej niż zwykle. Odkryłem na nim maski, warstwy, miękki pędzel i kilka innych ciekawych narzędzi. Zajęło mi to co prawda chwilę, ale chyba zaczynam łapać o co chodzi :).

Z góry dzięki za wskazówki.

Korzystając z okazji, chciałbym również życzyć Wam wszystkim szczęśliwego nowego roku.


Pozdrawiam
Tomek
Liberate my madness!!

norek

  • Wiadomości: 195
    • Zobacz profil
    • Prywatna galeria fotografii
  • Skąd: Łódź
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2015, 09:25:56 pm »
Fajnie byłoby zobaczyć oryginały tych zdjęć - żeby mieć porównanie jak było przed i po. Dla mnie osobiście bardzo pomocne i pouczające jest takie porównanie.

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2015, 09:34:07 pm »
Masz rację, że też sam na to nie wpadłem. Za jakąś chwilkę podlinkuję oryginały :).
Liberate my madness!!

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2015, 10:07:17 pm »
Dla mnie jakakolwiek obróbka to kwestia gustu. Bywa, że lubię mocno kręcone foty, ale ogólnie wolę naturalne, lekko dopracowane. Wolę, by z aparatu wyszło coś dobrego, chyba że chcę uzyskać jakiś konkretny efekt - wtedy kręcę suwakami albo ekspozycją w aparacie. Wychodzę z założenia, że obróbka powinna pasować do tematu, oświetlenia, nastroju i nawet kadru. Czyli lubię, jak jest wszystko dobrze zgrane, ale nie chodzi mi tu o sztuczne i przesadne dopieszczanie uśmiechu na okładce gazety ;)

I tak też postaram się ocenić zdjęcia, które wrzuciłeś :)

1 - zostawiłbym, jak jest, może nieco przyciął lewą stronę,
2 - za mocno podkręcone, dla mnie wygląda to jak clarity w Lr, do tego kadr za bardzo zabałaganiony jak na mój gust,
3 i 4 - też za mocne, aż się numery odcinają i biją po oczach, co w połączeniu z małym rozmyciem tła sprawia wrażenie wklejki,
5, 6 i 7- ekstra, nic bym nie ruszał. Na piątce dałbym tylko więcej prawej,
8 - za duży kontrast - było ostre światło, a do tego podbiłeś suwakami, przez co uciekły półtony i mamy tylko mocne cienie i ostre światło,
9 - podobnie, jak przy ósemce (widać po refleksach), ale jako że to ciemny samolot, to nie rzuca się to tak w oczy od przodu z tym oświetleniem. No i kadr mi się bardzo podoba,
10 - za żółte, jak sos, postarałabym się nieco zaczernić sylwetki, reszta może być,
11 i 12 - pięknie!,
13 - 50/50, trochę ciasny kadr.

I to tyle z mojego marudzenia :)

Edit: parę słów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2015, 10:09:25 pm wysłana przez Sławol »
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Re...
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2015, 10:28:42 pm »
1.



2.



3.



4.



5.



6.

7.



8 - tego chwilowo nie mogę znaleźć,  nie wiem czemu. Jak znajdę, to dorzucę.

9.



10.



11.



12.



Proszę bardzo - wszystko prosto z puchy, zmniejszone.

Sławol - wielkie dzięki za krytykę. Przyznaję szczerze, że suwakami zabawiam się dość ostro, więc pewnie uwagi odnośnie kontrastu są jak najbardziej na miejscu. Inne w sumie też :).

Sporo jeszcze muszę się nauczyć i sporo mam do odkrycia. Ale pracuję nad tym :)

Liberate my madness!!

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2015, 10:39:54 pm »
O Panie, ale kręciłeś!

11 i 12 po obróbce to wciąż moje ulubione, zwłaszcza po tym, co teraz wrzuciłeś :)

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2015, 10:44:07 pm »
Ano kręciłem sporo... Dobrze wiedzieć, że jednak jest tutaj więcej przypraw, niż zupy :). Postaram się pamiętać przy obróbce następnych zdjęć.

Jeszcze raz dzięki!

Liberate my madness!!

norek

  • Wiadomości: 195
    • Zobacz profil
    • Prywatna galeria fotografii
  • Skąd: Łódź
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2015, 11:30:53 pm »
Jakim zestawem robiłeś?

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2015, 11:41:19 pm »
D5100 + 70-300VR.
Liberate my madness!!

keren

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • fotografkonin
  • Skąd: Koziegłowy
Odp: RIAT 2014
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2015, 03:40:21 pm »
Porównując surowe i obrobione, to faktycznie nakręciłeś się suwakami ;) Ale praktyka czyni mistrza, zresztą sporo już Ci napisali.  Nie będę za bardzo krytykować, bo sama się fotoloto uczę i chyba nie mam kompetencji ku temu.  Ale jednego się czepię, bo z tym często pracuję. Pyły na matrycy. Nie za wiele, ale bolą mnie w oczy ;)